Ny trussels-tendens fra øst: Kinesiske hackere angriber europæiske regeringer i sofistikeret cyberkampagne

Cybersikkerhedsforskere ser ny tendens blandt kinesiske hackergrupper, der målretter deres angreb mod europæiske regeringer og ambassader. Ifølge undersøgelsen er hackerne ude efter noget helt andet end økonomisk gevinst.

Artikel top billede

Kinesiske hackere målretter i endnu højere grad end før cyberangreb mod europæiske regerings-enheder. Forskere ser samtidig en ny tendens, hvor hackerne synes at være mere motiveret af indsamling af efterretninger end økonomisk gevinst.

Dette er konklusionen fra en undersøgelse udført af cybersikkerhedsselskabet Check Point.

Ifølge undersøgelsen har kinesiske trusselsaktører gennemført en sofistikeret hacking-kampagne i Europa. Denne kampagne, der er blevet fulgt tæt af forskerne i de seneste måneder, er rettet mod udenrigs- og indenrigspolitiske enheder samt ambassader.

Kampagnen, der begyndte i december 2022, er blevet kaldt 'SmugX' af sikkerhedsforskerne og er muligvis en direkte fortsættelse af en tidligere kampagne.

Hackernes metode indebærer HTML-smugling, hvor en JavaScript- eller ZIP-fil downloades, og dette udløser en infektionskæde, der inficerer de angrebne enheder med PlugX-malware, lyder det i undersøgelsen.

Ny tendens

De fleste lande, der er blevet ramt af disse angreb, er fra Mellem- og Østeuropa, herunder Ukraine, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn.

Dog har både Storbritannien og Frankrig også været mål for angreb i forbindelse med kampagnen.

Check Point-forskerne vurderer, at formålet med kampagnen er at indhente følsomme oplysninger om udenrigspolitikken i disse lande.

Undersøgelsen viser også en ny tendens blandt flere kinesiske hackergrupper.

De har ændret deres fokus og går nu direkte efter efterretninger om udenrigspolitik. Ifølge undersøgelsen har hackerne primært brugt phishing-e-mails med dokumenter, der er relateret til diplomatiet, som lokkemad.

De fleste af dokumenterne, som er er blevet benyttet som phishing-lokkemad fra hackerne har ifølge undersøgelsen været dokumenter med indhold, der er relateret til diplomatiet. I flere tilfælde har disse dokumenter været direkte relateret til Kina og menneskerettighederne i landet.

Rapporten konkluderer, at denne målretning og prioritering indikerer et forsøg på spionage.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S