Ny trussels-tendens fra øst: Kinesiske hackere angriber europæiske regeringer i sofistikeret cyberkampagne

Cybersikkerhedsforskere ser ny tendens blandt kinesiske hackergrupper, der målretter deres angreb mod europæiske regeringer og ambassader. Ifølge undersøgelsen er hackerne ude efter noget helt andet end økonomisk gevinst.

Artikel top billede

Kinesiske hackere målretter i endnu højere grad end før cyberangreb mod europæiske regerings-enheder. Forskere ser samtidig en ny tendens, hvor hackerne synes at være mere motiveret af indsamling af efterretninger end økonomisk gevinst.

Dette er konklusionen fra en undersøgelse udført af cybersikkerhedsselskabet Check Point.

Ifølge undersøgelsen har kinesiske trusselsaktører gennemført en sofistikeret hacking-kampagne i Europa. Denne kampagne, der er blevet fulgt tæt af forskerne i de seneste måneder, er rettet mod udenrigs- og indenrigspolitiske enheder samt ambassader.

Kampagnen, der begyndte i december 2022, er blevet kaldt 'SmugX' af sikkerhedsforskerne og er muligvis en direkte fortsættelse af en tidligere kampagne.

Hackernes metode indebærer HTML-smugling, hvor en JavaScript- eller ZIP-fil downloades, og dette udløser en infektionskæde, der inficerer de angrebne enheder med PlugX-malware, lyder det i undersøgelsen.

Ny tendens

De fleste lande, der er blevet ramt af disse angreb, er fra Mellem- og Østeuropa, herunder Ukraine, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn.

Dog har både Storbritannien og Frankrig også været mål for angreb i forbindelse med kampagnen.

Check Point-forskerne vurderer, at formålet med kampagnen er at indhente følsomme oplysninger om udenrigspolitikken i disse lande.

Undersøgelsen viser også en ny tendens blandt flere kinesiske hackergrupper.

De har ændret deres fokus og går nu direkte efter efterretninger om udenrigspolitik. Ifølge undersøgelsen har hackerne primært brugt phishing-e-mails med dokumenter, der er relateret til diplomatiet, som lokkemad.

De fleste af dokumenterne, som er er blevet benyttet som phishing-lokkemad fra hackerne har ifølge undersøgelsen været dokumenter med indhold, der er relateret til diplomatiet. I flere tilfælde har disse dokumenter været direkte relateret til Kina og menneskerettighederne i landet.

Rapporten konkluderer, at denne målretning og prioritering indikerer et forsøg på spionage.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse