Ny trussels-tendens fra øst: Kinesiske hackere angriber europæiske regeringer i sofistikeret cyberkampagne

Cybersikkerhedsforskere ser ny tendens blandt kinesiske hackergrupper, der målretter deres angreb mod europæiske regeringer og ambassader. Ifølge undersøgelsen er hackerne ude efter noget helt andet end økonomisk gevinst.

Artikel top billede

Kinesiske hackere målretter i endnu højere grad end før cyberangreb mod europæiske regerings-enheder. Forskere ser samtidig en ny tendens, hvor hackerne synes at være mere motiveret af indsamling af efterretninger end økonomisk gevinst.

Dette er konklusionen fra en undersøgelse udført af cybersikkerhedsselskabet Check Point.

Ifølge undersøgelsen har kinesiske trusselsaktører gennemført en sofistikeret hacking-kampagne i Europa. Denne kampagne, der er blevet fulgt tæt af forskerne i de seneste måneder, er rettet mod udenrigs- og indenrigspolitiske enheder samt ambassader.

Kampagnen, der begyndte i december 2022, er blevet kaldt 'SmugX' af sikkerhedsforskerne og er muligvis en direkte fortsættelse af en tidligere kampagne.

Hackernes metode indebærer HTML-smugling, hvor en JavaScript- eller ZIP-fil downloades, og dette udløser en infektionskæde, der inficerer de angrebne enheder med PlugX-malware, lyder det i undersøgelsen.

Ny tendens

De fleste lande, der er blevet ramt af disse angreb, er fra Mellem- og Østeuropa, herunder Ukraine, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn.

Dog har både Storbritannien og Frankrig også været mål for angreb i forbindelse med kampagnen.

Check Point-forskerne vurderer, at formålet med kampagnen er at indhente følsomme oplysninger om udenrigspolitikken i disse lande.

Undersøgelsen viser også en ny tendens blandt flere kinesiske hackergrupper.

De har ændret deres fokus og går nu direkte efter efterretninger om udenrigspolitik. Ifølge undersøgelsen har hackerne primært brugt phishing-e-mails med dokumenter, der er relateret til diplomatiet, som lokkemad.

De fleste af dokumenterne, som er er blevet benyttet som phishing-lokkemad fra hackerne har ifølge undersøgelsen været dokumenter med indhold, der er relateret til diplomatiet. I flere tilfælde har disse dokumenter været direkte relateret til Kina og menneskerettighederne i landet.

Rapporten konkluderer, at denne målretning og prioritering indikerer et forsøg på spionage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS