Ny trussels-tendens fra øst: Kinesiske hackere angriber europæiske regeringer i sofistikeret cyberkampagne

Cybersikkerhedsforskere ser ny tendens blandt kinesiske hackergrupper, der målretter deres angreb mod europæiske regeringer og ambassader. Ifølge undersøgelsen er hackerne ude efter noget helt andet end økonomisk gevinst.

Artikel top billede

Kinesiske hackere målretter i endnu højere grad end før cyberangreb mod europæiske regerings-enheder. Forskere ser samtidig en ny tendens, hvor hackerne synes at være mere motiveret af indsamling af efterretninger end økonomisk gevinst.

Dette er konklusionen fra en undersøgelse udført af cybersikkerhedsselskabet Check Point.

Ifølge undersøgelsen har kinesiske trusselsaktører gennemført en sofistikeret hacking-kampagne i Europa. Denne kampagne, der er blevet fulgt tæt af forskerne i de seneste måneder, er rettet mod udenrigs- og indenrigspolitiske enheder samt ambassader.

Kampagnen, der begyndte i december 2022, er blevet kaldt 'SmugX' af sikkerhedsforskerne og er muligvis en direkte fortsættelse af en tidligere kampagne.

Hackernes metode indebærer HTML-smugling, hvor en JavaScript- eller ZIP-fil downloades, og dette udløser en infektionskæde, der inficerer de angrebne enheder med PlugX-malware, lyder det i undersøgelsen.

Ny tendens

De fleste lande, der er blevet ramt af disse angreb, er fra Mellem- og Østeuropa, herunder Ukraine, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn.

Dog har både Storbritannien og Frankrig også været mål for angreb i forbindelse med kampagnen.

Check Point-forskerne vurderer, at formålet med kampagnen er at indhente følsomme oplysninger om udenrigspolitikken i disse lande.

Undersøgelsen viser også en ny tendens blandt flere kinesiske hackergrupper.

De har ændret deres fokus og går nu direkte efter efterretninger om udenrigspolitik. Ifølge undersøgelsen har hackerne primært brugt phishing-e-mails med dokumenter, der er relateret til diplomatiet, som lokkemad.

De fleste af dokumenterne, som er er blevet benyttet som phishing-lokkemad fra hackerne har ifølge undersøgelsen været dokumenter med indhold, der er relateret til diplomatiet. I flere tilfælde har disse dokumenter været direkte relateret til Kina og menneskerettighederne i landet.

Rapporten konkluderer, at denne målretning og prioritering indikerer et forsøg på spionage.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job