Ny trussels-tendens fra øst: Kinesiske hackere angriber europæiske regeringer i sofistikeret cyberkampagne

Cybersikkerhedsforskere ser ny tendens blandt kinesiske hackergrupper, der målretter deres angreb mod europæiske regeringer og ambassader. Ifølge undersøgelsen er hackerne ude efter noget helt andet end økonomisk gevinst.

Artikel top billede

Kinesiske hackere målretter i endnu højere grad end før cyberangreb mod europæiske regerings-enheder. Forskere ser samtidig en ny tendens, hvor hackerne synes at være mere motiveret af indsamling af efterretninger end økonomisk gevinst.

Dette er konklusionen fra en undersøgelse udført af cybersikkerhedsselskabet Check Point.

Ifølge undersøgelsen har kinesiske trusselsaktører gennemført en sofistikeret hacking-kampagne i Europa. Denne kampagne, der er blevet fulgt tæt af forskerne i de seneste måneder, er rettet mod udenrigs- og indenrigspolitiske enheder samt ambassader.

Kampagnen, der begyndte i december 2022, er blevet kaldt 'SmugX' af sikkerhedsforskerne og er muligvis en direkte fortsættelse af en tidligere kampagne.

Hackernes metode indebærer HTML-smugling, hvor en JavaScript- eller ZIP-fil downloades, og dette udløser en infektionskæde, der inficerer de angrebne enheder med PlugX-malware, lyder det i undersøgelsen.

Ny tendens

De fleste lande, der er blevet ramt af disse angreb, er fra Mellem- og Østeuropa, herunder Ukraine, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn.

Dog har både Storbritannien og Frankrig også været mål for angreb i forbindelse med kampagnen.

Check Point-forskerne vurderer, at formålet med kampagnen er at indhente følsomme oplysninger om udenrigspolitikken i disse lande.

Undersøgelsen viser også en ny tendens blandt flere kinesiske hackergrupper.

De har ændret deres fokus og går nu direkte efter efterretninger om udenrigspolitik. Ifølge undersøgelsen har hackerne primært brugt phishing-e-mails med dokumenter, der er relateret til diplomatiet, som lokkemad.

De fleste af dokumenterne, som er er blevet benyttet som phishing-lokkemad fra hackerne har ifølge undersøgelsen været dokumenter med indhold, der er relateret til diplomatiet. I flere tilfælde har disse dokumenter været direkte relateret til Kina og menneskerettighederne i landet.

Rapporten konkluderer, at denne målretning og prioritering indikerer et forsøg på spionage.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect