Oracle i Danmark i oprør efter fyring

Fyringen af en salgschef for fortidige synder har bragt Oracles sælgerkorps i harnisk. Flere søger væk, mens hele sælgerkorpset har sendt et fælles mistillidsvotum til administrerende direktør Stig Jørgensen, som ikke ønsker at kommentere begivenhederne.

Oracles nylige fyring af salgschef Steen Knudsen har ført til, at hele sælgerkorpset har sendt et fælles mistillidsvotum til administrerende direktør Stig Jørgensen, erfarer Computerworld.

Sagen fremmaner spøgelser fra sidste års afskedigelser af Oracles danske topchef Peter Perregaard og salgsdirektør Jan Skelbæk efter en intern amerikansk revision.

Begge trak efterfølgende Oracle i retten for uberettiget fyring.

Ifølge Computerworlds oplysninger blev salgschefen, der med succes har tilbragt 15 år i virksomheden, sat på porten på grund af sit brug af såkaldte 'side letters', en slags tillæg til kundekontrakter, som har været almindelig praksis i branchen, men ikke længere må benyttes.

Går flere år tilbage
Sagerne går imidlertid flere år tilbage, og det har rystet sælgerne, der klandrer ledelsen for at have gennemført en fyring med tilbagevirkende kraft.

De frygter selv at kunne blive udsat for det samme, eftersom alle for få år siden benyttede side letters til at give kunder ekstra rabatter og dermed nå deres salgsmål.

Som en kilde udtrykker det, kunne Oracle lige så godt have fyret administrerende direktør Stig Jørgensen eller Oracle-topchef Larry Ellison, for de har også gjort det.

Stig Jørgensen ønsker hverken at kommentere fyringen eller klagebrevet fra sælgerne over for Computerworld.

- Der er tale om en intern personalesag, som jeg slet ikke vil gå i detaljer med, siger han.

Ubehag ved at der på den måde rodes op i gamle sager og angst for selv at blive ramt af en side letter boomerang har medført, at flere sælgere søger væk fra Oracle.

Gråzone spreder usikkerhed

Uvisheden skyldes tilsyneladende, at der frem for en streg i sandet mellem før og efter forbuddet tegner sig en gråzone, hvor man ikke kan vide sig sikker.

Oracle tager i øvrigt i juli afsked med økonomidirektør Kristian Bak, der forlader virksomheden for at skrive bøger og undervise.

Steen Knudsen ønsker ikke at kommentere sin afgang fra Oracle. Men han udtrykker gerne glæde over netop i denne uge ? en halv snes dage efter bortvisningen ? at være tiltrådt et nyt job som salgschef hos Ementor.

Her følger 70 nyansættelser i hælene på 36 fyringer i en større rokade.

Den amerikanske finansskandale om Enron førte sidste år til en hel stribe fyringer af topfolk i danske afdelinger af amerikanske selskaber.

Foruden Perregaard og Skelbæk mistede eksempelvis IBM-direktionsmedlemmet Flemming Noes-Rasmussen sit job sammen med flere mellemledere, og HP?s administrerende direktør Niels Svenningsen fandt en hurtig exit til det mindre TopNordic efter en intern revision.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job