Apple tilbagekalder nødopdatering efter én dag

Apple har valgt at tilbagekalde den nødopdatering, som selskabet ellers sendte ud i går, efter flere brugere har meldt om problemer med at loade hjemmesider, efter de hentede opdateringen.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Apple udsendt i går en ny runde af de såkaldte Rapid Security Response (RSR)-opdateringer for at adressere en ny type zero-day-fejl, der kan være blevet udnyttet i angreb.

Dagen derpå har selskabet dog tilbagekaldt gårsdagens RSR-opdateringer, der skulle rette en zero-day-fejl i WebKit. Det skyldes, at opdateringerne gav brugerne problemer med at loade hjemmesider.

I forbindelse med tilbagekaldelsen af opdateringerne, skriver Apple på sin hjemmeside, at man er klar over problemet, "hvor denne Rapid Security Response muligvis forhindrer nogle hjemmesider i at blive vist korrekt."

Enheder forbliver sårbare

RSR-opdateringerne kom efter, at der blev fundet en fejl i WebKit-browsermotoren, der er udviklet af Apple, som gør det muligt for hackere at udføre vilkårlig kode på målrettede enheder ved at narre brugerne til at åbne websider, der indeholder sårbart indhold.

I den forbindelse var der mistanke om, at hackere aktivt udnytter sårbarheden. Det fik Apple til at implementere patchen via en RSR-opdatering i stedet for at vente på udgivelsen af en større softwareopdatering.

Apple oplyser på sin hjemmeside, at der snart kommer en opfølgende opdatering, der kan hentes af brugere af iPhones, iPads og Mac.

Indtil da vil Apple-produkter være sårbare for angreb.

Opdatering fjernes ikke automatisk

For de Apple-brugere, der allerede har installeret opdateringen efter en advarselsmeddelelse på deres Apple-produkt, giver Apple instruktioner til manuelt at afinstallere opdateringen:

"Du kan vælge at fjerne Rapid Security Response (a): I Indstillinger > Om > iOS-version skal du trykke på "Fjern Security Response." Tryk derefter på Fjern for at bekræfte," lyder vejledningen i Apples meddelelse på hjemmesiden.

Nødopdateringen inkluderede:

macOS Ventura 13.4.1 (a)
iOS 16.5.1 (a)
iPadOS 16.5.1 (a)
Safari 16.5.2

Tiende sikkerhedspatch i år

De nye - og nu tilbagekaldte - RSR-opdateringer markerer den tiende sikkerhedspatch, som Apple har udsendt i 2023.

Tidligere på måneden rettede Apple tre zero-day-fejl, der blev udnyttet til at installere såkaldt Triangulation-spyware på iPhones via iMessage zero-click exploits.

I maj fik Apple også rettet yderligere tre zero-days, hvoraf den første blev rapporteret af forskere fra Amnesty International Security Lab og Google Threat Analysis Group. Disse fejl blev sandsynligvis brugt til at installere spionsoftware (mercenary spyware).

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S