Meta lancerer ny kraftfuld AI-model sammen med Microsoft – og den bliver gratis

Facebook-ejeren Meta har lanceret en ny AI-sprogmodel i partnerskab med Microsoft.

Artikel top billede

Microsofts topchef, Satya Nadella, præsenterer Llama 2 ved Inspire 2023. (Foto: Microsoft/PR)

Meta og Microsoft lancerer en ny storskalasprogmodel kaldet Llama 2.

Det meddeler de to techgiganter.

Meta kalder den nye sprogmodel ”den næste generation af vores store open source-sprogmodel,” og den vil være gratis til både forskning og kommerciel brug.

”Ved at gøre AI-modeller åbent tilgængelige kan de komme alle til gode," lyder det i Metas meddelelse, der fortsætter:

"Ved at give virksomheder, startups, iværksættere og forskere adgang til værktøjer, der er udviklet i en skala, som ville være udfordrende at bygge selv, og som understøttes af computerkraft, som de ellers ikke ville have adgang til, åbnes der op for en verden af muligheder for at eksperimentere, innovere på spændende måder og i sidste ende drage økonomisk og social fordel af det.”

Meta lancerer Llama 2 i et partnerskab med Microsoft, som den seneste tid har satset hårdt på AI, og annonceringen blev også nævnt på scenen, fa Microsoft-topchef Satya Nadellas holdt sin åbningstale ved Microsoft Inspire 2023.

Llama 2 vil blive integreret med Microsofts Azure og Windows.

Derudover er Llama tilgængelig via Amazon Web Services (AWS), Hugging Face og andre udbydere.

Llama 2 er ifølge Meta trænet med 40 procent flere data end forgængeren Llama 1 og har dobbelt så stor ”indholdslængde” som forgængeren. Llama 2 er baseret 2000 milliarder 'tokens'.

Læs mere her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Everllence

    BI Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S