Vil have lov til at scanne og faxe på ’alt-i-en’ printere, selv om der ikke er blæk i

HP taber endnu et slag i omfattende retssag om brug af alt-i-en printeres scan og fax-funktionerne. Ifølge søgsmålet skal funktionerne virke, selvom der ikke er blæk i printerpatronerne.

Artikel top billede

Det blev til endnu et retsligt nederlag for printergiganten HP, som forrige uge må se et gruppesøgsmål mod selskabet fortsætte.

Det skriver it-mediet The Register.

Sagen, som involverer ejere af integrerede ’alt-i-en’ printer/scanner/fax-maskiner fra HP, går på, at brugerne er blevet blokeret fra at bruge scan- og fax-funktionerne på grund af manglende blæk i enhedens printerdel.

Med i søgsmålet er at de berørte brugerne ikke er blevet oplyst om, at HP blokerer for funktioner i sine alt-i-en enheder, når blækniveauet er lavt.

HP har indledningsvist forsøgt at få den californiske domstol til at afvise sagen i februar, men efter en præcisering af søgsmålets krav, kørte sagen videre og det er nu anden gang, at HP’s indsigelser mod søgsmålet tilsidesættes.

”Det er veldokumenteret at blæk ikke er nødvendigt, når man kan scanne eller faxe et dokument, og at det bestemt er muligt at fremstille en ’alt-i-en’ printer som kan scanne eller faxe, selvom den er løbet tør for blæk,” lyder det i søgsmålet.

HP beskyldes for bevidst at forhindre brugere i at anvende delfunktionalitet som scanning eller fax, da der i søgsmålet henvises til selskabets supportforum, hvori HP oplyser:

”HP printere er designet på en måde, hvor de vil nægte at fungere hvis printerpatronerne er væk eller tomme,” lyder det.

Det er ikke første gang at HP ryger i juridiske tvister. Senest indgik selskabet i 2022 et forlig til omkring 10 millioner kroner, for at have anvendt sikkerhedschips og DRM-lignende software for at forhindre tredjeparters printerpatroner i at fungere med selskabets printere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS