Dansk iværksætter tæt på gennembrud

Efter ordrer til blandt andet to af milliardæren Richard Bransons Virgin-selskaber i England har et distributionsselskab i Kodak-koncernen taget den danske iværksættervirksomhed Northmanns software til fotobehandling ind til test på det engelske marked. Direktøren har sat næsen op efter en fast distributionsaftale.

Northmann, dansk iværksætter-virksomhed og udvikler af software til fotobehandling, er tæt på et gennembrud på det britiske marked.

Vesterbro-virksomheden har indgået samarbejde med Kodak Communication, et selskab i den verdensomspændende Kodak-koncern, der vil teste det danske software på det britiske marked.

- Nu har vi selv gjort et par store salg, og det har givet os mulighed for at komme ind hos en af de store distributører, siger administrerende direktør William Schulin-Zeuthen.

Han etablerede virksomheden for to et halvt år siden, og Vækstfonden har siden investeret fem millioner kroner i selskabet.

Virgin køber software

Efter blandt andre at have haft Lego som kunde, mens der stadig blev udviklet på produktet, stod Northmann i efteråret sidste år med et færdigt produkt.

Før jul blev der indledt en satsning på det britiske marked med henblik på selv at skabe bunden og derefter få opbygget salgskanaler via et partnernet.

I foråret har Northmann hentet ordrer hjem fra to af den engelske mangemillionær Richard Bransons Virgin selskaber, Virgin Mobiles og Virgin Retails plus endnu et par engelske selskaber.

- Nu står vi pludselig med 40 prospects i England, og der kommer flere til, siger William Schulin-Zeuthen.

Han håber på, at Kodaks testsalg af softwaren vil føre til en egentlig distributionsaftale med foto-koncernen, og at det kan bane vejen for at komme ind i andre europæiske lande og siden hen også USA.

Enkelt fotobehandling

Fotosoftwaren giver marketingafdelinger og andre med store billeddatabaser mulighed for at gemme billeder i et enkelt format.

Når billedet så skal bruges i tekstbehandling, præsentation, tryk eller andet, hentes billedet direkte ind i pågældende program og får helt automatisk den behandling, der er nødvendig til formålet.

En behandling, der sparer mange virksomheder for at gå via reklamebureauet, få lavet mange forskellige formater og gemme i lige så mange versioner.

Softwaren koster fra 70.000 kroner og op, men ifølge William Schulin-Zeuthen har ingen kunder endnu ikke tjent investeringen hjem på under to år.

Han forventer, at Northmann i år kommer til at omsætte for omkring 10 millioner kroner og får sorte tal på bundlinjen.

Iværksætter-virksomheden har takket være salg af løsninger inden standardsoftwaren var færdigudviklet, kunnet nøjes med et enkelt minus før skat på 1,3 millioner kroner.

I seneste regnskab, der kun omfatter de sidste tre måneder af 2004, står der et plus på 570.000 kroner før skat på bundlinjen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S