Trump buldrer tilbage på X – med et fængselsfoto

En af Twitter-historiens mest berømte og berygtede profiler gør comeback på det forhenværende twitter, X.

Artikel top billede

En af Twitter-historiens mest berygtede og fulgte brugere vender bombastisk tilbage til mediet, som nu er kendt som X.

Der er tale om den amerikanske eks-præsident Donald Trump, som i sit første tweet siden begyndelsen af 2021, hvor han blev udelukket fra platformen ovenpå invasionen af den amerikanske kongres 6. januar.

Donalds Trump blev siden i november 2022 inviteret tilbage på platformen af dennes nye ejer, en anden berømt og berygtet rigmand, Elon Musk.

Trumps tilbagevenden til platformen er ikke uden en vis teatralsk drama, da det byder på et arrest-foto – et såkaldt ’mug-shot’ fra Donald Trumps seneste juridiske kvaler, hvor han er blevet anholdt i Fulton County fængslet i forbindelse med en stævning for forsøg for bl.a. valgmanipulation i delstaten Georgia.

Det skriver nyhedsmediet Reuters.

Under fængselsfotoet er blot fire ord. ’Valgfusk, Giver aldrig op!’ efterfulgt af et link til hans hjemmeside, hvorfra han fører sin kampagne til igen at blive amerikansk præsident.

Siden opslaget kom op fredag morgen klokken fire dansk tid, har det opnået over 56 millioner visninger. Donald Trump tæller i dag 86,7 millioner følgere en lille tilbagegang i forhold til de 88 millioner følgere han mønstrede i begyndelsen af 2021.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S