Apple forberedte et frontalangreb på Qualcomm - men det endte som et flop

Det var meningen at Qualcomm skulle skubbes ud i kulden, som leverandør af en særlig type chip til iPhone. Men nu ser den storstilede plan ud til at værre floppet.

Artikel top billede

Apples ambition om at bygge egne modem-chips til iPhonen lade til at være ramt at store problemer.

Det skriver amerikanske Wall Street Journal, der kan berette, at chippen som Apple har arbejdet på gennem flere år og investeret milliarder af dollar i at udvikle ikke har fundet vej til den nye iPhone 15.

Det oprindelige mål var ifølge avisen, at chippen skulle være klar til at bruge i iPhone 15, hvor den skulle skubbe Qualcomm, der hidtil har været Apples leverandør af modem-chips, ud i kulden.

Alene i fjor købte Apple chip af denne type hos Qualcomm for 7,2 milliarder dollar. Et beløb som Apple kunne have sparet, og dermed på sigt vil kunne kompensere for den aftagende efterspørgsel på smartphone-markedet.

Inspireret af tidligere succes

Ifølge Wall Street Journal havde Apple en forventning om, at de kun replikere den succes, som selskabet har haft med at producere mikroprocessor-chips til sine enheder.

Men udviklingen af de nye modem-chip løb ind i uventet store forhindringer. Eksempelvis beskriver avisen, at chippen i forbindelse med flere test sidste år viste sig både at være for langsom og have tendens til at overophede.

"Bare fordi Apple bygger de mikroprocessor-chip på planeten, er det latterligt at tro, at de også kan bygge et modem," siger Jaydeep Ranade, der tidligere chef for Apples trådløse hardware, men forlod selskabet i 2018, da modemprojektet begyndte.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job