2½ års ventetid er ovre: Nu er der omsider en ny iMac at få

Apple giver sin slanke alt-i-en pc en markant hardware-overhaling, med flere kræfter samt mere hukommelse og lagerplads.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Det blev ikke kun MacBook-serien, der kan nyde godt af nogle markante overhalinger ved nattens hardware-event fra Apple.

Godt to et halvt år ventetid er ovre for selskabets slanke alt-i-en pc, iMac’en, som også fik sig en vigtig overhaling i maskinrummet.

Udgangspunktet er dog ikke ændret. En iMac årgang 2023 er fortsat en slank og nydelig sag, der kan fås i aluminium i et væld af farvenuancer.

Skærmen strækker sig fortsat over 24,5 tommer, mens der diskes op med samme opbygning og antal porte – heriblandt to Thunderbolt 4 USB-C porte.

Nyt maskineri

Der hvor det vil kunne mærkes, at der er tale om en ny maskine, er på ydelsen. Her diskes fortsat med otte regnekerner fordelt i en 4+4 konfiguration med henholdsvis performance- og strømeffektive kerner. De enkelte kerner er dog mellem 30 og 50 procent hurtigere end hidtil.

Grafikdelen byder på 25 procent flere kerner, mens der samtidig understøttes nye funktioner som Mesh-skalering og raytracing, der sammen med øvrige tekniske forbedringer bidrager til op til dobbelt så høj ydelse i spil.

Dertil kommer en revideret NPU-chip med 16 kerner, der giver et stort boost til AI-krævende opgaver.

Den nye M3 chip baner samtidig vejen til, at iMac nu kan udstyres med op til 24 gigabyte hukommelse, to terabyte lager samt wi-fi 6E og bluetooth 5.3.

Pris og tilgængelighed

Apples nye iMac debuterer nu ved 12.499 kroner, 1000 kroner mere end introprisen på den originale M1 iMac. Grund-konfigurationen byder ligesom forgængeren på otte gigabyte hukommelse og 256 gigabyte lager.

Med iMac’en følger også tilbehør som mus og tastatur i matchende farver.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S