Fra datingdronning til landskendt investor: Her er Danmarks nye digitaliseringsminister

Portræt: Mia Wagner er den store overraskelse i dagens ministerrokade. Men hvem er hun? Bliv klogere på Danmarks nye digitaliseringsminister her.

Artikel top billede

(Foto: Nordic Female Founders/PR)

Mia Wagner er kaninen i hatten i dagens regeringsrokade, hvor den landskendte erhvervskvinde hentes ind i Venstre som digitaliseringsminister og minister for ligestilling.

“Hun kommer med en god erhvervspolitisk profil, hun har været advokat i mange år og har også en erfaring inden for iværksætteri og ligestillingsområdet,” siger manden bag ministerrokaden, Troels Lund Poulsen, der er vicestatsminister, forsvarsminister og formand for Venstre.

Han siger samtidig, at Mia Wagner har været medlem af Venstre i en uge.

Dermed vipper Mia Wagner den nu daværende digitaliserings- og ligestillingsminister Marie Bjerre (V) af pinden. Hun nåede kun at besidde ministerposterne i et lille år.

Dating skabte formue

45-årige Mia Wagner bor i Vedbæk nord for København, men kommer oprindeligt fra Viborg.

Hun blev alment kendt for sin rolle som investor i DR-programmet Løvens Hule, hvor hun fik debut i 2019.

Wagner er uddannet jurist og var i en årrække partner og direktør i det nu lukkede Wagner Advokater, der var ejet af Mia Wagners far, Morten L. Wagner Sr.

Mia Wagners bror, Morten Wagner Jr., etablerede i 1998 Danmarks første datingportal, Dating.dk, der i dag er en del af den Freeway-koncern, som Wagner-familien for alvor har skabt sin formue gennem.

Mia Wagner tiltrådte som administrerende direktør for Freeway-koncernen i 2017, som udover dating.dk også består af selskaber som single.dk, plusbog, avisen.dk, findroomate og lejebolig.dk. Freeway ejes af Mia Wagners far og bror.

I oktober 2020 klippede Mia Wagner de familiære forretningsbånd over for i stedet at stifte investeringsplatformen Nordic Female Founders.

Platformen har til formål at samle kvinder om investering og iværksætteri og samtidig fremme antallet af kvinder i bestyrelser og på lederposter. Mia Wagner stiftede selskabet sammen med Anne Stampe Olesen – der som bonusinfo siden har overtaget Mia Wagners plads som investor i Løvens Hule.

I sommeren 2023 købte Anne Stampe Olesen Mia Wagner ud af Nordic Female Founders.

I et skriftligt svar til Finans skrev Mia Wagner dengang:

"Så må vi se, hvad der sker på den anden side af sommeren," skrev hun dengang til Finans.

Det har vi altså svaret på nu.

Tommy Ahlers-tricket

Det er ikke første gang, at Venstre tryller en semi-kendt minister ind i regeringen.

I 2018 hev Lars Løkke Rasmussen, der dengang var Venstre-formand, Tommy Ahlers ind i regeringen som uddannelses- og forskningsminister.

Og også Tommy Ahlers blev for alvor landskendt i Løvens Hule, hvor han var investor fra 2015 til 2018.

Afsat Marie Bjerre ville gerne være fortsat

Den nu tidligere digitaliserings- og ligestillingsminister Marie Bjerre fortæller, at hun fik beskeden om, at hun ikke længere skal være minister på et personligt møde med Troels Lund Poulsen - og at det kom som en overraskelse.

"Jeg ville rigtig gerne være fortsat, og det er superhårdt at sige farvel. Vi er i politik, fordi vi brænder for noget, og den gnist holder ikke op," sagde Marie Bjerre til en skare af journalister udenfor Christiansborg for lidt siden.

Også to andre ministre har er i dag officielt trådt ind i SVM-regeringen.

Økonomiministeriet overgår til partiets næstformand, Stephanie Lose, der var fungerende økonomiminister, mens Jakob Ellemann-Jensen var sygemeldt med stress.

Den tredje og sidste nye Venstre-minister er Morten Dahlin, som indtil torsdag har været politisk ordfører for Venstre, bliver minister for flere områder herunder byer og landdistrikter, kirkeområdet og det nordiske samarbejde.

Dahlin er dog lige nu på barsel.

Morten Dahlin overtager fra Louise Schack Elholm, der træder ud af regeringen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory