Fra CIO til CEO: Stine Hegelund Bertelsen bliver ansvarlig for 390 ansatte og 100 it-systemer hos STIL

Interview: Styrelsen for It og Læring skal have ny direktør. Valget er faldt på Erhvervsstyrelsens it-chef Stine Hegelund Bertelsen, som fra det nye år overtager roret. Hun er tryg ved skiftet mod men tilværelse som topchef, da hun i forvejen har et kendskab til STIL.

Artikel top billede

(Foto: Styrelsen for It og Læring/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om den nye chef for STIL.
638
3:15 min
Stine Hegelund Bertelsen skifter fra en stilling som vicedirektør med ansvar for IT og Digital innovation hos Erhvervsstyrelsen til en stilling som direktør for Styrelsen for It og Læring (STIL), hvor hun starter 2. januar.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg