Conscias danske salg overrasker: Vokser tre gange mere end ledelsen har forventet

Kigger man over de seneste fire år, har Conscia Danmark nu tæt på fordoblet sin omsætning.

Artikel top billede

(Foto: © Anni Norddahl Norddahl.co / Anni Norddahl)

Conscias danske afdeling havde i 2023 regnet med en ”single-digit”-vækst på maksimalt ni procent, men det seneste år er gået over alt forventning for den danske netværks-integrator.

Salget vokser hele 29 procent sammenlignet med sidste år, og omsætningen lander nu på lige under 1,6 milliarder kroner i 22/23-regnskabet sammenlignet med 1,2 milliarder året før.

”Resultatet var særligt stærkt inden for salg af hardware og software, understøttet af en høj vækst i softwareabonnementer og en stabil vækst i vores serviceforretning,” fremgår det af regnskabet.

Conscia skriver desuden, at omsætningsvæksten primært har været drevet af et stærkt salg og en normalisering af de problemer med forsyningskæden, som selskabet oplevede i 2021/22.

Driftsresultatet (EBIT) lyder på 126 millioner kroner mod 108 millioner i det foregående regnskabsår – en vækst på 16 procent.

Conscia fremhæver, at de i løbet af 2023 er blevet årets partner i Danmark af Palo Alto Networks og ”Customer Centric Partner of the year” i Norden af VMware.

Kigger man over de seneste fire år, har Conscia Danmark nu tæt på fordoblet sin omsætning. I 19/20 lød omsætningen på 876 millioner kroner.

I samme periode er Conscia gået fra 135 medarbejdere til i dag 204 medarbejdere.

Conscia Danmark, der har hovedkvarter i Brøndby uden for København, har siden etableringen i 2003 satset entydigt på netværksteknologi fra Cisco.

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job