Jubii nedlægger 80 danske arbejdspladser

For et par måneder siden flyttede Jubii sin chat-afdeling til Tyskland og fyrede 14 medarbejdere. I år skal udviklingsafdelingen også flyttes til det tyske hovedkvarter, og det kommer til at koste yderligere 70 til 80 af de danske Jubii-ansatte deres arbejde i Danmark.

Først røg chatten, og nu ryger udviklingsafdelingen. Web-portalen Jubii fortsætter med at spænde livremmen ind, og det kommer til at koste mange stillinger i den danske del af selskabet.

Omsætningen er gået tilbage med godt 10 millioner kroner, og den forventede forbedring af resultatet "er ikke opnået".

Tværtimod er det negative resultat før skat blevet endnu mere negativt. Det er gået fra minus 21 millioner kroner til 31 millioner kroner i 2004, så nu skal der skæres yderligere. I samme periode er egenkapitalen skrumpet med 10 millioner kroner til 2,5 millioner kroner.

Flytter til Gütersloh

For at styrke udviklingen i Lycos-koncernen har "Lycos Europa valgt at centralisere koncernens udviklingsaktiviteter, hvorfor Jubiis udviklingsafdeling flyttes til moderselskabet i Gütersloh," hedder det i selskabets regnskabsberetning for 2004.

Jubii Danmark kan også fremover trække på koncernens udviklingsaktiviteter, men flytningen kommer til at koste hoveder herhjemme.

Jubii A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning50,161,0
Resultat af primær drift-31,3-21,6
Resultat før skat -31,2-21,4
Resultat-31,2-21,4
Egenkapital2,512,8
Antal ansatte123134
"Reorganiseringen af Lycos-koncernens udviklingsaktiviteter medfører betydelig reduktion i antallet af medarbejdere hos Jubii. Det forventes, at Jubii ved udgangen af 2005 har omkring 40 medarbejdere ansat i kerneforretningen," hedder det.

Farvel til 70-80 ansatte

I 2004 var der gennemsnitligt ansat 123 medarbejdere, så flytningen af udviklingsaktiviteterne kommer til at koste helt op til 83 stillinger i den danske Jubii-organisation.

Det vides ikke hvor mange, der får tilbud om at flytte med til hovedkvarteret i Gütersloh.

I 2005 forventer ledelsen et "mindre underskud end i 2004", og Jubiis fortsatte drift er indtil videre sikret via en støtteerklæring fra moderselskabet Lycos Europe.

Det har trods gentagne forsøg ikke været muligt at få en kommentar fra Jubii Danmarks administrerende direktør, Peter Lundsgaard.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S