Afviser Apple: Fastholder forbud mod salg af Apple Watch-modeller

Forbuddet kommer, efter Apple angiveligt har forbrudt sig mod patenteret teknologi i de forskellige Apple Watch-modeller.

Artikel top billede

Det er slut med at sælge Apple Watch Series 9 og nyeste Ultra 2 i USA.

Det sker efter, at den amerikanske præsident Joe Bidens administration har afvist at nedlægge veto mod det forbud, som den amerikanske handelsmyndighed, International Trade Commission (ITC), har vedtaget, og som dermed trådte i kraft i går tirsdag.

Apple havde ellers håbet, at de amerikanske myndigheder ville nedlægge veto mod ITC's forbud, der rammer Apples nyeste wearables i det amerikanske hjemmemarked, i forbindelse med et såkaldt præsidentielt gennemsyn af sagen.

Men i en erklæring fra kontoret for den amerikanske handelsrepræsentant Katherine Tai lyder det, at agenturet har besluttet ikke at omgøre ITC's beslutning efter "omhyggelig overvejelse," lyder det.

ITC udstedte forbuddet efter at have fundet, at Apple krænkede patenteret teknologi til at måle iltmætning i blodet fra medicinalvirksomheden Masimo i de omtalte Apple Watch-modeller, skriver Reuters.

Watch series 9 og Ultra 2 udgør selskabet seneste to topmodeller og byder begge på en lysbaseret sensor til afmåling iltmætning i blodet.

ITC beordrede samtidig Apple til at stoppe med at sælge tidligere importerede enheder med den krænkede teknologi.

Forbuddet gælder kun Apple-butikker i USA, hvorfor kunder i USA fortsat kan få fat i de omtalte modeller i andre forretninger, så længe lager haves.

Apple vil fortsætte med at sælge Watch SE, da denne model ikke har en sensor, der måler iltmætningen i blodet.

Apple fjernede de omtalte modeller fra sin hjemmeside 21. december og fra sine butikshylder efter 24. december.

Selskabet oplyser dog, at man har i sinde at appellere ITC's beslutning.

"Vi er stærkt uenige i USITC's beslutning og den resulterende udelukkelsesordre og træffer alle foranstaltninger for at returnere Apple Watch Series 9 og Apple Watch Ultra 2 til kunderne i USA så hurtigt som muligt," lyder det ifølge mediet fra en unavngiven talsperson fra Apple.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S