Stifter fejrer 25.000 danske Wikipedia-artikler

Den danske udgave af open source-leksikonet Wikipedia har netop rundet 25.000 artikler samtidig med, at stifter Jimmy Wales er til Danmark for at tale ved Reboot-konferencen. Wikipedia skrives af brugerne og haler ind på traditionelle encyklopædier.

Net-encyklopædien Wikipedia rundede torsdag aften 25.000 artikler på dansk samtidig med, at stifteren Jimmy Wales er i Danmark.

Wikipedia er ikke noget normalt leksikon, for den skrives og opdateres af brugerne, og enhver person har ret til at ændre i teksten.

Det lyder som en opskrift på kaos og tvivlsom information, men det har i stedet vist sig at være en succesrig cocktail til at skabe viden. Den engelsk-sprogede udgave nærmer sig således 600.000 artikler, hvoraf mange er af høj kvalitet.

Stifteren Jimmy Wales har været i alverdens internationale medier for at forklare succesen og er i dag hovedtaler på konferencen Reboot, der løber til i morgen.

Den danske udgave af Wikipedia blev begyndt i 2002 og har i dag knap 2.600 brugere, hvoraf 100 bidrager regelmæssigt.

Med sine nu mere end 25.000 artikler er den danske udgave den 14. største Wikipedia i verden.

Relevante link

Den danske Wikipedia

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS