PayPal fyrer næsten hver 10. ansatte

Fintech-giganten PayPal fyrer 2.500 ansatte i en stor sparerunde. Det svarer til omkring ni procent af selskabets medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Den digitale betalingsgigant PayPal fyrer 2.500 ansatte – svarende til omkring ni procent af selskabets ansatte.

Det skriver Bloomberg på baggrund af en intern meddelelse fra selskabets CEO Alex Chris.

Formålet med fyringsrunden er, at virksomheden skal være den ”rette størrelse”, lyder det i meddelelsen.

Det vil ske både gennem fyringer og nedlæggelser af åbne stillinger.

Alex Chris tiltrådte som CEO for Paypal tilbage i september 2023, hvor han erstattede Dan Schulman, der sad på posten før.

"Jeg er stolt over at tage stafetten fra Dan og begejstret over at have muligheden for at arbejde sammen med PayPals talentfulde og engagerede team til at bygge videre på PayPals bemærkelsesværdige historie og trække på dets unikke muligheder for at levere fremragende produkter og tjenester til virksomheder og forbrugere," udtalte han i forbindelse med sit nye job.

PayPal har lige nu omkring 29.000 ansatte.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job