Rettet: Tre millioner smarte eltandbørster udfører DDoS-angreb

Et schweizisk selskab har fået sin hjemmeside lagt ned af overbebyrdet trafik udført af tre millioner eltandbørster med internetadgang. I fremtiden forventes det, at antallet af lignende angreb mod sårbarheder i IoT-enheder vil stige. (Rettet.)

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

(Opdateret 08/02 14.15: Efter artiklens publicering har Fortinet været ude med en rettelse om, at der var tale et hypotetisk eksempel, hvilket det schweisiske medie Aargauer Zeitung misforstod. Eltandbørsterne har altså ikke været brugt i et DDoS-angreb. Computerworld beklager fejlen.)

Din smart tandbørste kan risikere at blive brugt som et værktøj for hackere.

Det er i hvert fald sket i Schweiz, hvor tre millioner elektriske tandbørster kodet i java er blevet brugt i et DDoS-angreb mod en unavngiven virksomhed i Schweiz.

Det skriver det tysksprogede schweiziske medie Aargauer Zeitung.

Ifølge mediet skete angrebet ved, at tandbørsterne blev omdannet til en bothær, som overbelastede trafikken til hjemmesiden, som blev lagt ned i fire timer af angrebet.

Historien melder ikke noget om, hvad der skete med de omdannede tandbørster efterfølgende.

Selvom historien er i den mindre alvorlige ende, så er den et eksempel på en bredere trend: At flere og flere hverdagsapparater får internetadgang og bliver omdannet til såkaldte IoT-enheder.

Det er selvom, at relevansen for forbrugeren sommetider kan være tvivlsom, mens alle enheder på internettet bliver potentielle mål for angreb gennem exploits.

En rapport fra 2023 det britiske sikkerhedsfirma Kaspersky estimerer, at antallet af IoT-enheder inden 2030 vil overstige 29 milliarder enheder på verdensplan.

Samme rapport påpeger, at den fundne malware brugt ved exploits ved IoT-enheder er en variant af Mirai-malwaren, der er et botnet, der udnytter sårbarheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S