WikiLeaks-stifter Julian Assange løsladt efter 1.901 dage i fængsel: Vil tilstå spionage mod USA

Efter fem år som indespærret i et topsikret fængsel i London, vil Julian Assange nu erklære sig skyldig i at have brudt den amerikanske spionagelov.

Artikel top billede

Julian Assange kan formentlig kan vende tilbage til sit fødeland Australien som en fri mand retssagen i morgen, onsdag 26. juni. (Foto: Unsplash / Samuel Regan-Asante)

”JULIAN ASSANGE IS FREE”

Sådan skriver WikiLeaks på X, hvor organisationen også deler en video af Julian Assange, der går ombord på et udenrigsfly.

Efter fem år som indespærret i det topsikrede fængsel Belmarsh i London, formodes det, at Julian Assange nu er klar til at erklære sig skyldig i at have brudt den amerikanske spionagelovgivning i en retssag, der starter i morgen, onsdag.

USA har i flere år anklaget Julian Assange for at have lækket mere end 10 millioner tophemmelige dokumenter fra det amerikanske diplomati og militær på sin hjemmeside WikiLeaks.

Blandt andet delte Julian Assange i 2010 en video, der viste, hvordan en amerikansk militærhelikopter dræbte flere civile og to journalister i Bagdad under Irak-krigen.

Fra slutningen af 2009 samarbejdede Assange desuden - ifølge den amerikanske regering - med Chelsea Manning, en militær efterretningsanalytiker, om at bruge sin WikiLeaks hjemmeside til at offentliggøre titusindvis af aktivitetsrapporter om krigen i Afghanistan, hundredtusindvis af rapporter om krigen i Irak og vurderingsnotater om fanger i den amerikanske fangelejr i Guantánamo Bay.

Bliver idømt 62 måneders fængsel

Ifølge NBC News indgav Assanges juridiske repræsentanter i går, mandag, en aftale til USA, hvor det forventes, at Assange vil erklære sig skyldig i USA’s anklage om spionage i morgen, onsdag.

Her vil han ifølge mediet blive idømt 62 måneders fængsel, hvilket han allerede har afsonet i fængslet i London. Det betyder, at Julian Assange formentlig frit kan vende tilbage til sit fødeland Australien efter morgendagens retssag.

Forud for de fem år i fængslet i London har Assange tilbragt syv år i eksil på den ecuadorianske ambassade i London - hvor han fik to børn med sin forsvarer, Stella Assange, som han i dag er gift med.

I april 2019 blev Julian Assanges asyl inddraget, og han blev båret ud af ambassaden med magt og arresteret af det engelske politi.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S