Test: Så det tid til at hanke op i den bærbare sommerlyd

Sommeren er i fuld gang og med det følger at have musikken med rundt i haven, stranden og sommerhuset. Et godt bud er Ultimate Ears Wonderboom 4, der også klarer den danske sommerregn.

Artikel top billede

Så kan sommeren bare komme – Wonderboom 4 har de velkendte knapper til at skrue op og ned. Og smid den bare i poolen, den skal nok spille videre. (Foto: Peter Hyldahl/Computerworld). (Foto: Peter Hyldahl/Computerworld)

Er du på bilferie, er det måske med en ildelugtende Wunderbaum hængende i bakspejlet.

Uanset om du har det, kan du med fordel tage Ultimate Ears nyeste højttaler, med et navn der klinger næsten som duft-træet, med på turen,

For fjerde generation af Wonderboom er en kompakt og prisoverkommelig musikalsk følgesvend, der i den grad egner sig til danske forhold.

Sikret mod elementerne

Den lille højttaler med strop i toppen er IP67-certificeret.

Det betyder reelt, at den tåler en tur i poolen og uden problemer en dansk skylle af de store.

Den leverer lyden 360 grader rundt via to 40 mm bas/mellemtone-enheder og to passive enheder, der forstærker baslyden.

Bluetooth-forbindelsen skulle i øvrigt kunne række op til 40 meter. Jeg fik den til at holde (med buske og træer i mellem) godt 30 meter.

Batteritiden skulle være op til 14 timer, men det afhænger meget af, hvor højt du spiller og især hvor meget du giver den af boost i bassen via den medfølgende app. Bas sluger generelt mest strøm.

På almindeligt lytteniveau fik jeg små 12 timer på en opladning. Så den skal nok holde til en hel dag ved stranden.

Ikke højteknologi, men

Helt basalt er der jo blot tale om en Bluetooth-højttaler, der kan tåle elementerne.

Jeg er med på, at her ikke er tale om højteknologi, og derfor vil jeg heller ikke bruge spaltevis af plads på den.

Men denne fjerde version af højttaleren er lige så gennemført under ”huden”, som den er simpel uden på.

For uden på har du blot de velkendte plus og minus knapper, så du kan skrue op og ned, når du drøner rundt med den.

Øverst er Bluetooth-forbindelse og tænd/sluk knap.

Bagpå sidder USB-C oplader-stikket, som er pakket godt ind i en gummi-pakning.

Stor lyd for små penge

Via app kan du justere lidt på lyden, men det er alt andet lige ikke en højttaler, som du benytter til at få en storslået hi-fi oplevelse.

Helt uden justeringer noterer jeg en overraskende åben mellemtone og veldefineret diskant. Bassen er ikke tung eller magtfuld – det havde jeg heller ikke forventet.

Lydbilledet skal vejes i forhold til de beskedne mål. Den er kun 10,4 centimeter høj og godt 9,5 centimeter i diameter. Vægten er 420 gram.

Men højttaleren spreder lyden godt ud til siderne, så alle har glæde af musikken. Eller det modsatte...

Som nævnt er her tale om et simpelt produkt, men et, der er forfinet på sit felt, hvorfor jeg ender på hele tre stjerner for den 749 kroner dyre sommer-sag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)