Store phishing-fisk rusker tremmer

To personer involveret i internetsvindel for et tocifret millionbeløb er idømt henholdsvis fire og seks års fængsel. De to har blandt andet brugt kreditkortoplysninger stjålet ved hjælp af falske e-mails, såkaldt phishing, i samarbejde med russiske kriminelle.

To bagmænd bag internetsvindel for millioner skal nu tilbringe de næste år af deres liv bag tremmer. De to mænd, der har tjent omkring 67 millioner kroner på svindlen skal i fængsel i henholdsvis fire og seks år.

De to mænd, en skotte og en amerikaner, er kendt skyldige i at have deltaget i et internationalt forbrydersyndikat.

Her har de brugt stjålne identiteter og kreditkortinformationer til at tjene store summer på svindel i samarbejde med russiske kriminelle, skriver SC Magazine.

De russiske kriminelle brugte blandt andet phishing, altså forfalskede e-mails, som lokker modtageren til at udlevere personlige oplysninger.

Oplysningerne blev sendt til de to mænd, som brugte dem til blandt andet at købe varer, som de senere solgte videre via internettet.

De britiske myndigheder, som har anholdt de to mænd, der begge er bosat i Storbritannien, vurderer, at svindlen over en toårig periode kan være løbet op i 67 millioner kroner.

Storbritanniens nationale efterforskningsenhed for it-kriminalitet, NHTCU, samarbejder nu med det amerikanske forbundspoliti FBI og de russiske myndigheder for at finde frem til de øvrige personer, der har været involveret i svindlen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS