Trifork nedjusterer for tredje gang siden nytår: Her er selskabets nye forventninger til fremtiden

Det er især et svagt halvår i Trifork-segmenter, der betyder, at Trifork atter en gang skal justere på forventningerne for 2024.

Artikel top billede

(Foto: Trifork PR)

I maj måned nedjusterede Trifork senest forventningerne til 2024 i grundet "langsomt forretningsmiljø med forlængede beslutningscyklusser blandt både private og offentlige kunder."

Nu har selskabet endnu en gang været nødsaget til at nedjustere sine forventninger.

Det sker i forbindelse med selskabets præsentation af regnskabet for andet kvartal af 2024, som lander 20. august.

Færre indtægter fra tredjepartslicenser og hardware

For mens Trifork forventede en omsætning på 1,64-1,72 milliarder kroner, så lyder forventningen nu, at man lander mellem 1,6-1,64 milliarder kroner i stedet.

Selskabet har også justeret sine forventninger til EBITDA i Trifork-segmentet til et niveau på mellem 231-254 millioner kroner, mens forventningen tidligere lød på mellem 254 millioner og 283 millioner kroner.

Nedjusteringen skyldes primært udfordringer i Triforks "Build" og "Run"-segmenter, hvor "Build" viste en marginal vækst i omsætning på 0,1 procent i andet kvartal, mens "Run" oplevede et markant fald i omsætningen på hele 19,2 procent.

Denne nedgang i "Run" kan ifølge selskabet i høj grad tilskrives færre indtægter fra tredjepartslicenser og hardware, selvom kerneforretningen i segmentet dog viste en beskeden vækst.

Mere udfordrende halvår end forventet

Jørn Larsen, som er administrerende direktør for Trifork Group, beskriver første halvår af 2024 som mere udfordrende end virksomheden havde forventet.

Han påpeger, at Trifork ikke har formået at erstatte de tabte indtægter fra forsinkede eller stoppede projekter fra slutningen af 2023.

Han fremhæver dog, at virksomheden har vundet nye kontrakter i den danske offentlige sektor, hvilket har hjulpet med at opveje nogle af tabene fra tidligere på året.

Selvom profitabiliteten ifølge Jørn Larsen stadig ligger under det ønskede niveau, så understreger han, at koncernen følger den strategiske plan.

Planen inkluderer øget fokus på egne softwareprodukter, forbedrede konferenceaktiviteter, og en reorganisering af Cyber Protection-teams og leveringsmodeller.

"Vi fortsætter med at investere i forretningsudvikling og søger samtidig at finde mere effektive arbejdsmetoder for at kontrollere omkostningerne," lyder det fra den administrerende direktør i en skriftlig kommentar.

Trods et skuffende 2024, så er Jørn Larsen dog mere optimistisk på længere sigt.

"Med alt det banebrydende arbejde, vi bliver anerkendt for, er jeg stadig meget positiv omkring Trifork Groups fremtidsudsigter på mellemlang og lang sigt."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S