Svigtende salg i Danmark tvinger Trifork til at nedjustere: Aktien brager ned

De danske kunder har købt langt færre Trifork-løsninger, end selskabet havde forventet. Det tvinger Jørn Larsens Trifork til at nedjustere.

Artikel top billede

Kunderne holder på pengene og tøver med at investere.

Det er realiteten for den danskstiftede it-kæmpe Trifork, der i dag nedjusterer forventningerne for resten af året.

”Vores forventning om øget aktivitet fra danske offentlige kunder i 2024 - vedrørende muligheder, der er relevante for Trifork - er endnu ikke blevet realiseret i de første fem måneder,” står der i en meddelelse fra selskabet.

Trifork blev noteret på den danske børs til en pris på 150 kroner per aktie, men det har ikke været en særlig god forretning at være aktionær i selskabet.

Efter dagens nedjustering rutsjer Trifork-aktien ned med cirka syv procent og koster nu 117,8 kroner – altså er den 20 procent billigere end for tre år siden.

”Revisionen af forventningerne skyldes et fortsat langsomt forretningsmiljø med forlængede beslutningscyklusser blandt både private og offentlige kunder,” står der yderligere i meddelelsen fra selskabet.

Trifork forventer nu en omsætning på mellem 220 og 230 millioner euro. Før nedjusteringen forventede selskabet et samlet salg på mellem 230 og 240 millioner euro.

Overskuddet før skat skæres fra tidligere mål på mellem 21,5 og 25,5 millioner euro og forventes nu at lande på mellem 17 og 21 millioner euro.

Ikke de eneste, der er ramt

Flere it-selskaber herhjemme har i løbet af de seneste år meldt om samme problem som Trifork – lange beslutningsprocesser og manglende investeringsvillighed.

Det gælder blandt andet Netcompany, der sidste år indsnævrede forventningerne til 2023.

Dog melder topchef André Rogaczewski om en langsom opblødning på markedet herhjemme. Det sagde han i Netcompanys seneste kvartalsregnskab:

Lenovo, Columbus, NNIT og Salesforce er bare nogle af de andre it-selskaber, som også har været ramt af lange beslutningsprocesser og faldende salg herhjemme.

Annonceindlæg fra Arctic Wolf

Sådan ændrer AI spillereglerne for cyberangreb

Du skal ikke kun vide, hvordan du bruger AI til at styrke IT-sikkerheden – men også hvordan IT-kriminelle anvender teknologien mod din virksomhed.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

KMD A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil