Morgen-briefing: Serie-iværksætter Werner Valeur investerer i sønderjysk virksomhed / Meta forbyder konti, der tracker kendtes privatfly / Skandale koster australsk tech-milliardær dyrt

Serie-iværksætter Werner Valeur investerer i sønderjysk virksomhed. Meta forbyder konti, der tracker kendtes privatfly. Skandale koster australsk tech-milliardær dyrt. Finansstyrelsen på Island moderniserer med Oracle Cloud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen kammerater

Det er i dag torsdag, og her har du ugens næstsidste morgen-briefing fra Computerworld.

Denne morgen er det endnu en gang Qëndrim Fazliu, der - ord for ord - har stykket dagens første nyhedsoverblik sammen til dig.

God dag og god læselyst.

Meta forbyder konti, der tracker kendtes privatefly

Meta har forbudt en række konti, der sporede private flybevægelser for nogle af verdens mest prominente personer, herunder Mark Zuckerberg, Elon Musk og tidligere præsident Donald Trump.

Profilerne er blevet slettet fra de sociale medier Threads og Instagram og ventes nu at blive slettet på Facebook snarest.

Det rapporterer CNBC.

Ifølge Andy Stone, som er kommunikationschef hos Meta, er beslutningen blevet truffet af hensyn til "risikoen for fysisk skade for individer".

Kontiene blev drevet af den amerikanske studerende Jack Sweeney, som nu kritiserer Meta for manglende gennemsigtighed.

Han har tidligere udtalt, at kontiene havde journalistisk værdi, da de var med til at kaste lys på både erhvervslivets dynamik og de klimaaftryk, som privatflyene efterlader.

Meta har imidlertid valgt at tolke en tidligere anbefaling fra selskabets uafhængige tilsynsråd som et bredt forbud mod deling af oplysninger om private rejser.

Skandale koster australsk tech-milliardær dyrt

Richard White, som er stifter og administrerende direktør for det australske selskab WiseTech Global, er kommet i alvorligt stormvejr.

Ifølge flere medier står han over for anklager om upassende opførsel over for kvinder, som har fået hans virksomheds aktiekurs til at styrtdykke.

På bare tre uger har Whites formue mistet over 19 milliarder danske kroner i værdi.

Det rapporterer Fortune.

Det skyldes især en retssag mod en tidligere forretningspartner, Linda Rogan, som blev afsluttet uden for retten i sidste uge.

Richard Whites problemer har tiltrukket sig opmærksomhed fra de største pensionsfonde i Australien, der nu kræver en grundig undersøgelse.

WiseTech Global, som White stiftede i 1994, leverer logistiksoftware til nogle af verdens største fragt- og transportvirksomheder.

Finansstyrelsen på Island moderniserer med Oracle Cloud

Finansstyrelsen på Island, der har det mundrette navn Fjársýsla Ríkisins, har valgt Oracle Exadata Cloud@Customer som fundamentet for en større digital modernisering.

Ifølge en pressemeddelelse fra Oracle skal den nye cloud-infrastruktur forbedre driften af Finansstyrelsens centrale systemer, såsom finansstyring, HR og indkøb.

Ifølge Sigurjón Þráinsson, der er CIO hos Finansstyrelsen, så vil Oracle-løsningen ikke alene reducerer omkostningerne, men også forbedrer ydeevnen markant.

Løsningen forventes at kunne accelerere udviklingen af nye digitale tjenester til både regeringsministerier og borgere, og Finansstyrelsen håber, at den øgede automatisering vil lette arbejdsbyrden og skabe økonomiske besparelser.

Serie-iværksætter Werner Valeur investerer i vækstvirksomhed

Den kendte serie-iværksætter Werner Valeur, der blandt andet står bag regnskabsprogrammet Billi og lønsystemet Salary, har købt en ejerandel på 20 procent af den sønderjyske virksomhed goMember.

GoMember, der har hovedsæde i Sønderborg, leverer it-løsninger til mere end 500 selvstændige sportsklubber og foreninger samt det forbundssystem, der benyttes af Dansk Kano og Kajakforbund.

Ifølge en pressemeddelelse skal Werner Valeur være med til at videreudvikle og optimere goMembers software til medlemsstyring og økonomihåndtering.

Samtidig har goMember opkøbt det københavnske softwarehus ClubPeople, hvilket betyder, at de nu står for løsninger til flere forbund inden for blandt andet bordtennis, dans og judo.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job