Her er Apple spritnye Mac Mini med M4-chips: Dobbelt så hurtig som M1'eren

Apple er kommet med den helt nye Mac Mini, som kan fås med både M4- og M4 Pro-chips. Det nye stykke hardware er på størrelse med et Apple TV.

Artikel top billede

(Foto: Apple/PR)

Der er virkelig gang i produktlanceringerne fra Apple i disse dage med udgivelserne af Apple Intelligence, en ny iMac samt en ny iPad Mini.

Nu er der så kommet endnu et skud på stammen i form af den nye Mac Mini.

Den nye Mac Mini tæller 12,7 centimeter i både længde og bredde og er derfor ikke meget større end et Apple TV.

Den kompakte computer kan nu både fås med de kraftfulde M4- og M4 Pro-chips, hvilket gør den i stand til at håndtere mere krævende arbejdsprocesser.

Med M4 leverer Mac Mini op til 1,8 gange hurtigere CPU-ydeevne og 2,2 gange hurtigere GPU-ydeevne end M1-modellen, meddeler Apple. Derved er den altså cirka dobbelt så hurtig som forgængeren med M1-chips.

M4 Pro-modellen har for første gang Thunderbolt 5 til hurtigere dataoverførselshastigheder. Neural Engine i M4 Pro er også over 3 gange hurtigere end i Mac Mini med M1.

Den nye Mac Mini er derudover også udviklet til Apple Intelligence.

“Den nye Mac Mini giver en gigantisk ydeevne i et utroligt lille format, takket være energieffektiviteten i Apples chips og en ny innovativ struktur til temperatur­styring,” udtaler John Ternus, Apples Senior Vice President for Hardware Engineering, i en pressemeddelelse og fortsætter:

“Dette kombineret med den imponerende ydeevne fra M4 og den nye M4 Pro, bedre tilslutningsmuligheder både foran og bagpå og lanceringen af Apple Intelligence gør Mac Mini mere avanceret og alsidig end nogensinde. Den er virkelig i en klasse for sig.”

Apple kommer med en række eksempler, hvor den nye enhed er sine forgængere overlegen. Eksempelvis kan udgaven med M4 Pro udføre regneopgaver i Excel fire gange hurtigere end forgængere med Intel Core i7 chips.

Neural Engine i M4 Pro er over tre gange hurtigere end i Mac Mini med M1 for at kunne understøtte Apple Intelligence-modeller på enheden. M4 Pro understøtter op til 64 GB samlet hukommelse og 273 GB/s hukommelsesbåndbredde.

Den normale M4 kan udføre regneopgaver i Excel 1,7 gange hurtigere end den tidligere M1-udgave.

Den nye Mac Mini kan nu forudbestilles fra 5.499 kroner – 4.599 med studierabat - og fås fra d. 8. november.

Mac Mini med M4 Pro kan købes fra 12.699 kroner og 11.799 kroner med studierabat.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S