AI-chef hos TDC bygger sin egen platform: Ellers er det svært at gennemskue prisen

Ifølge AI-chef Astrid Kathrine Kyhl er der mange flere fordele end ulemper ved at bygge sin model op omkring open source frem for at købe en hyldevare.

Artikel top billede

(Foto: TDC/Jon Norddahl)

Hos TDC Net har man valgt bygge sin egen AI-bot i et lukket miljøet gennem Metas Llama3-platform, hvor man nemmere kan skræddersy den til ens egen behov.

Beslutningen er truffet, fordi gevinsterne for medarbejderne er størst i afdelinger som strategi, jura og kontraktafdelingerne, hvor “de nu kan uploade i et sikkert og lukket system og sammenligne på tværs, hvilket ikke er muligt på samme måde i cloud-drevne modeller,” siger tele-selskabets AI-chef, Astrid Kathrine Kyhl, til techmediet Radar.

Det har helt sikkert også været billigere end hvis vi var gået til Google eller andre store cloud-leverandører, hvor det ofte er rigtigt svært at gennemskue hvad en løsning samlet set koster,” siger hun til mediet.

Astrid Kathrine Kyhl forklarer også til mediet, at TDC Net har den fordel, at de selv har flere datacentre rundt i landet, som gør det billigere at træne sin egen model in-house i stedet for at gøre bruge af de store hyperscalers.

Og så er der også en stor besparelse på energiforbruget.

Teknisk gæld og kompleksitet skal ned

I en anden afdeling sker der også store ændringer hos telegiganten. For under en måned siden blev det annonceret, at TDC Net har indgået en forlængelse af sit samarbejde med svenske IFS, fordi TDC som det er nu har cirka 30 systemer til blot workforce management.

”Lige nu har vi i det område, vi kalder workforce management, cirka 30 systemer,” forklarede Mads Frølich, der product owner for de kørende teknikerne hos TDC Net, til Computerworld:

”Det vil vi gerne effektivisere til i hvert fald en tredjedel.”

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job