Ramt af kæmpe ransomware-angreb: Starbucks og store supermarkeds-kæder har problemer med at udbetale løn

Starbucks har problemer med at udbetale løn, mens to britiske supermarkedsgiganter har taget nødprocedurer i brug for at opretholde driften som følge af ransomware-angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Et omfattende ransomware-angreb på Blue Yonder, en af verdens største leverandører af forsyningskædesoftware, har skabt kaos hos den globale kaffekæde Starbucks og de britiske supermarkedsgiganter Sainsbury's og Morrisons.

Ransomware-angrebet, der fandt sted i sidste uge, har forstyrret virksomhedens kundesystemer og tvunget detailkæderne til at tage backup-planer i brug.

Blue Yonder, der ejes af den japanske elektronikgigant Panasonic, arbejder fortsat på at genoprette de ramte systemer, men har endnu ikke kunnet oplyse en tidsplan for, hvornår driften er normaliseret.

Starbucks, der har over 38.000 kaffefilialer i verden heriblandt flere i Danmark, meldte i går, mandag, at virksomheden har problemer med at udbetale løn som følge af angrebet.

Det er dog "kun" kaffegigantens 11.000 filialer i USA, der er berørt af angrebet.

Starbucks' amerikanske presseafdeling oplyser til Wall Street Journal, at lønnen nu udbetales til medarbejderne baseret på planlagte vagter, hvilket kan føre til over- eller underbetaling. Selskabet lover dog at sikre korrekt aflønning af alle timer arbejdet.

I Storbritannien har Sainsbury's og Morrisons, der tilsammen driver flere tusinde supermarkeder, taget nødprocedurer i brug for at opretholde driften som følge af ransomware-angrebet.

Morrisons har især oplevet problemer med lagerstyring af ferskvarer, men oplyser, at backup-systemerne fungerer tilfredsstillende.

Cybertrusler rammer forsyningskæder før højsæsonen

Angrebet på Blue Yonder føjer sig til en række nylige cyberangreb mod fødevarekæder, som skaber bekymring op til den travle julesæson.

Tidligere på måneden oplevede den hollandske supermarkedsgigant Ahold Delhaize et omfattende sikkerhedsbrud, der førte til produktmangel i kædens Stop & Shop-butikker i USA.

Herhjemme har TDC Erhverv sat ekstra bemanding ind til fredagens Black Friday, hvis rabatter sætter massivt pres på danske online-butikker.

Men de gode tilbud lokket ikke kun forbrugere til - Lars Højberg, chef for TDC Erhvervs Security Operation Center (SOC) forventer, at en bølge af DDoS-angreb vil ramme Danmark til Black Friday.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car