Omfattende netværksproblemer hos TDC: Nu er årsagen muligvis fundet

Opdateret Årsagen kan være fundet til et omfattende nedbrud hos TDC Net, der betyder, at Rigspolitiet melder problemer med at modtage opkald fra TDC-abonnementer. Imens har Banedanmark også problemer med deres digitale signalsystem, hvilket lammer togdriften i Jylland.

Artikel top billede

(Foto: TDC/Jon Norddahl)

Artiklen er opdateret med nye oplysninger om en mulig årsag klokken 17:20

TDC Net oplever torsdag store udfordringer på mobilnettet, hvilket har betydet, at mange kunder over hele landet ikke kan foretage opkald.

Problemerne omfatter ikke kun mobilopkald, men også data, hvilket tidligere ikke var bekræftet.

Region Hovedstaden har blandt andre meldt ud på det sociale medie X, at der er udfordringer med at modtage opkald fra TDC's netværk. De foreslår, at man prøver en telefon fra en anden udbyder, hvis man skal ringe 112.

Kan skyldes netværkopdatering

TDC Net skriver på sin hjemmeside, at de arbejder på højtryk med at løse problemerne.

Der er fremskridt i arbejdet, men der vil gå noget tid, før mobilnettet er fuldt oppe at køre igen.

TDC Net har sidst på eftermiddag oplyst til Ekstra Bladet, at årsagen til problemer kan skyldes en fejlslagen netværksopdatering.

“Vi kigger på, om det er en opdatering i vores netværk, vi har lavet inden for de sidste 24 timer, som muligvis kan være årsag til de udfordringer med mobilnetværket, fortæller kommunikationschef for TDC Lasse Bjerre Sørensen til Ekstra Bladet.

Hele landet er ramt

Lasse Bjerre Sørensen har desuden forklarer, at problemerne rammer sporadisk og ikke er geografisk begrænset.

"Vi er frygteligt kede af, at vi i øjeblikket ikke kan levere den service, som kunderne har brug for," siger han til JyskeVestkysten.

Rigspolitiet har også været ude og forsøge at få borgere til at omgå TDC's master, hvis man vil igennem til dem.

På X skriver Rigspolitiet at, hvis man som kunde på TDC's netværk har brug for at kontakte alarmcentralen, kan man stadig ringe ved at fjerne simkortet fra telefonen, da nødopkald fungerer på tværs af mobilnetværk.

Problemer hos Banedanmark

Ifølge DR.dk oplever Banedanmarks digitale signalsystem også problemer.

Banedanmark oplyser, at de også er ramt af TDC's netværksnedbrud, men kobler dog ikke signalproblemerne direkte sammen med problemerne hos TDC.

"Vi leder bredt efter årsagen, men vi kan med sikkerhed sige, at vi samtidig er påvirket af et større nedbrud i telenetværket," siger vicetrafikdirektør i Banedanmark Nicolai Smidt Sigsgaard til DR.

Det har tvunget Banedanmark til at indstille togstrækninger i store dele af Jylland indtil klokken 18.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S