"Hele min arbejdsdag er jeg besat af aspekterne ved real time data"

"Nogle gange tænker vi kun på data som noget, der er lagret eller i en sø. Men der er utrolig megen værdi i data in motion, og ofte glemmer vi det og træder hen over virkelig værdi, som ligger lige neden under os."

Artikel top billede

Amerikanske Mindy Ferguson er Vice President i AWS for Messaging and Streaming og dermed for data i realtid. Hun har en fortid som programmør i et sjællandsk sonarfirma, hvorfra hendes kærlighed til dansk is stammer. (Foto: AWS/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Amerikanske Mindy Ferguson er chef for datastrømme Amazon Web Services (AWS) og vil aldrig arbejde med andet end it.
  • Ifølge hende overser virksomheder ofte den værdi, som ligger i at kunne hente data i realtid.
626
3:15 min
Tidligt i min karriere skrev jeg software for det danske sonar-firma Reson. To brødre ejede det, og den ene arbejdede fra København, mens den anden havde base i Santa Barbara i Californien.

Jeg rejste dertil så mange gange, at jeg næsten kunne have været en midlertidig borger i Danmark. Jeg har tilbragt så meget tid i København og Aarhus – et dejligt, dejligt sted.

Jeg ELSKER dansk is. Der er noget magisk ved den, fordi mælken ikke er pasteuriseret. Jeg var faktisk i Sverige for nylig hos en kunde, og de tog mig med ud for at spise is, for de havde hørt om min kærlighed til den.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune