"Hele min arbejdsdag er jeg besat af aspekterne ved real time data"

"Nogle gange tænker vi kun på data som noget, der er lagret eller i en sø. Men der er utrolig megen værdi i data in motion, og ofte glemmer vi det og træder hen over virkelig værdi, som ligger lige neden under os."

Artikel top billede

Amerikanske Mindy Ferguson er Vice President i AWS for Messaging and Streaming og dermed for data i realtid. Hun har en fortid som programmør i et sjællandsk sonarfirma, hvorfra hendes kærlighed til dansk is stammer. (Foto: AWS/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Amerikanske Mindy Ferguson er chef for datastrømme Amazon Web Services (AWS) og vil aldrig arbejde med andet end it.
  • Ifølge hende overser virksomheder ofte den værdi, som ligger i at kunne hente data i realtid.
626
3:15 min
Tidligt i min karriere skrev jeg software for det danske sonar-firma Reson. To brødre ejede det, og den ene arbejdede fra København, mens den anden havde base i Santa Barbara i Californien.

Jeg rejste dertil så mange gange, at jeg næsten kunne have været en midlertidig borger i Danmark. Jeg har tilbragt så meget tid i København og Aarhus – et dejligt, dejligt sted.

Jeg ELSKER dansk is. Der er noget magisk ved den, fordi mælken ikke er pasteuriseret. Jeg var faktisk i Sverige for nylig hos en kunde, og de tog mig med ud for at spise is, for de havde hørt om min kærlighed til den.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job