Ministre kræver at Google stopper eksperiment i Danmark: Danskerne bliver gjort til forsøgsdyr

Ifølge digitaliseringsminister Caroline Stage (M) og kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) bliver danskerne gjort til forsøgsdyr i et nyt eksperiment, som Google i øjeblikket udfører i en række udvalgte europæiske lande.

Artikel top billede

(Foto: Anni Norddahl)

Google gennemfører i øjeblikket et eksperiment, hvor én procent af brugerne i Danmark og syv andre udvalgte europæiske lande ikke kan få adgang til artikler fra nyhedsmedier via deres Google-søgninger.

Det eksperiment har ifølge DR fået digitaliseringsminister Caroline Stage (M) og kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) til at sende et brev til Google, hvor det kræver, at der bliver sat en stopper for eksperimentet.

Gør danskere til forsøgsdyr

Jakob Engel-Schmidt påpeger, at mange danskere brugere Google til netop at få adgang til deres nyheder.

“Ved at afskære én procent af befolkningen muligheden for at komme ind på danske nyhedsmedier, så starter man en nyhedstombola, gør danskerne til forsøgsdyr, og man gør det uden at informere dem, der bliver berørt og uden at spørge om lov først, siger kulturminister ifølge DR.

Udover brugere i Danmark er én procent af brugerne i Belgien, Kroatien, Grækenland, Italien, Holland, Polen og Spanien også ramt af eksperimentet.

Google offentliggjorde projektet 14. november, men har ikke oplyst, hvornår det slutter.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse