Sådan skal Danmark undgå at blive for afhængig af de store tech-giganter: Se de syv anbefalinger til regeringen

En ekspertgruppe med professor Mikkel Flyverbom i spidsen har udarbejdet syv konkrete principper, som it-beslutningstagere bør tage i betragtning.

Artikel top billede

(Foto: Anni Norddahl)

Danmark risikerer i fremtiden at blive for afhængige af den digitale infrastruktur, som de helt store tech-giganter bygger.

Det er en af de problemstillinger som regeringens ekspertgruppe om tech-giganter, der blev nedsat i juni 2022, har arbejdet med gennem de seneste år.

Ekspertgruppen, der har professor Mikkel Flyverbom som formand, har allerede udgivet to rapporter om tech-giganternes indflydelse på samfundet, og nu er den klar med den tredje.

Stigende afhængighed er et problem

Rapporten indeholder en række konkrete principper, som både private virksomheder og offentlige aktører ifølge ekspertgruppen bør tage i betragtning, når de skal træffe træffe beslutninger på det digitale område.

“Man skal ikke undervurdere tech-giganternes indflydelse i samfundet – heller ikke når det gælder deres rolle i den digitale infrastruktur, som vi i stigende grad er afhængige af. Det er således et stort problem, at dele af den digitale infrastruktur er kontrolleret af tech-giganter” siger Mikkel Flyverbom i en skriftligkommentar.

Her påpeger han, at giganterne interesser ikke nødvendigvis flugter med samfundets.

“For tech-giganterne har primært fokus på teknologiske landvindinger, hurtig udrulning og kommercielle gevinster, og de prioriterer ikke nødvendigvis ansvarlighed, beskyttelse af børn og andre borgere, og demokratiske værdier og rettigheder,” lyder det endvidere fra Mikkel Flyverbom.

Brug for alternativer

Digitaliseringsminister Caroline Stage advarer ligeledes mod en stigende afhængighed af tech-giganterne.

Ifølge hende kalder problemstillingen på, at giganterne i højere grad bliver udsat for konkurrence, der kan sikre, at borgere og virksomheder kan vælge mellem flere forskellige kvalificerede løsninger.

“Vi må derfor arbejde målrettet på at sikre de rette rammer for, at danske og europæiske virksomheder kan vokse sig større, så vi kan få nogle reelle alternativer til tech-giganterne og stå mere på egne ben,” siger hun i en skriftlig kommentar.

Her er principperne

Ekspertgruppen syv principper lyder således:

1. Der skal være overblik over tech-giganternes indflydelse på den digitale infrastruktur

2. Data skal gøres tilgængelig på måder, der kan gavne og styrke individet og fremtidens samfund

3. Alternativer til tech-giganternes tjenester skal kunne opstå og vokse sig store

4. Ingen skal være tvunget til at bruge tech-giganternes tjenester for at få information og deltage i sociale, kulturelle og demokratiske fællesskaber

5. Den offentlige sektor skal ikke være afhængig af tech-giganternes tjenester

6. Danske uddannelsesinstitutioner skal være fri fra kommercielle tech-giganter

7. Tech-giganternes platforme skal være et trygt sted at handle

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil