Storbanker gør klar til at sælge gældsposter i X for milliarder: Elon Musk benægter problemer

Verdens rigeste mand lånte penge til Twitter-opkøb – nu vil bankerne ud af forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Twitter / X)

Selvom Elon Musk er verdens rigeste mand, overtog han det daværende Twitter for lånte penge.

Nu vil nogle af verdens største finansbanker ud af forretningen, skriver Reuters.

Det drejer sig om et lån på tre milliarder dollar, svarende til 21,4 milliarder kroner.

Storbanken Morgan Stanley skulle ifølge mediet være interesseret i at videresælge gælden med et tab på mellem fem og 10 procent.

Wall Street Journal var det første medie til at rapportere om den forestående handel.

Mediet citerer en mail, som Elon Musk angiveligt har sendt til medarbejderne, hvori han beskriver, at der stadig ikke er helt styr på økonomien i virksomheden.

En mail, hvis eksistens Elon Musk benægter, fremgår det af en besked på hans eget sociale medie, X.

Foruden Morgan Stanley lånte også Bank of America og Barclays Elon Musk flere milliarder dollar til hans opkøb af Twitter i 2022, der kostede 44 milliarder dollar.

Selv om Elon Musk ser ud til at være blevet gode venner med Donald Trump, gransker de amerikanske børsmyndigheder, SEC, stadig opkøbet. Anklagen lyder, at Elon Musk snød og vildledte de øvrige investorer.

Med det amerikanske vagtskifte i Det Hvide Hus har SEC fået en ny leder, Mark T. Uyeda. Det er stadig uklart, om han vil fortsætte retssagen mod Elon Musk.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job