SAS på vej med gratis højhastigheds-internet i alle sine fly: Indgår aftale med Starlink

Med en ny aftale med Elon Musks Starlink åbner SAS for gratis WiFi i alle sine fly.

Artikel top billede

SAS er på vej til at indføre rumbaseret internet i alle sine fly.

Selskabet har nemlig netop indgået aftale med Elon Musks Starlink om levering af satellit-baseret internet til alle selskabets fly.

Starlink står bag en sværm af satelliter, som kredser om jordkloden og fra deres position i rummet sikrer internet-dækning til også uvejsomme områder på kloden.

Denne adgang får SAS’s flypassager nu glæde af.

SAS’ topchef, Anko van der Werff, vil SAS begynde at indfase de nye internet-forbindelser frem mod slutningen af 2025.

Der er ifølge ham tale om ‘næste generations, gratis, højhastigheds WiFi på tværs af hele vores flåde,’ lyder det fra topchefen.

Ifølge SAS vil de gratis internetforbindelser fungere fra ‘gate til gate,’ som det hedder, og være af så god en kvalitet, at der ikke vil komme ‘klumper i sovsen’ - altså udfald eller hakkende forbindelser.

Det gælder både “arbejde, forbindelse til ens elskede og når man læner sig tilbage, og nyder sin egen underholdning,” som det hedder.

I dag er det især problematisk at holder internetforbindelsen på vej over eksempelvis Nordpolen eller Atlanterhavet.

De eksisterende løsninger kan desuden ikke anvendes under start og landing. Det vil det nye Starlink-system kunne.

“Vi sætter en stopper for frustrerende afbrydelser og haster ind i en ny tid med ‘connectivity,’” siger kommerciel direktør i SAS, Paul Verhagen.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job