Danske Kiss satser på trådløse fladskærme

Tv-fladskærme forbundet til en pc via netværket - også det trådløse - bliver danske Kiss Technologys bud på at tage en del af det voksende marked for flade tv. Dermed forsøger Kiss at indtage markedet med et teknologisk forspring.

Tv'et i stuen skal være en del af det samlede it-netværk hos familier i hele verden, hvis det står til danske Kiss Technology.

Det er i hvert fald hovedsalgsargumentet, når selskabet til efteråret for første gang begynder at sælge tv-fladskærme.

Ligesom andre af forbrugerprodukterne fra det danske firma vil tv'et indeholde et netværksstik, så det kan kobles op til andre it-produkter og modtage billeder derfra, eksempelvis via trådløse lokalnet, Wi-Fi.

- Man kan forestille sig, at man har en Kiss-optager stående, hvor man har optaget en tv-udsendelse, som man gerne vil se på et andet fjernsyn via ethernet. Her er ideen, at man kan se det trådløst i andet rum i hjemmet, siger administrerende direktør Peter Christensen.

Slipper for kabler

Dermed slipper forbrugerne for at trække lange kabler fra eksempelvis pc'en til tv'et, hvis de vil afspille videofiler fra pc'en.

Tema om digitalt tv

Fra 18. til 29. juli sætter Computerworld i en række artikler fokus på digitalt tv.


» Læs alle tema-artikler

Kiss Technology med base i Hørsholm er i forvejen kendt for at være på teknologisk forkant med sine produkter. Selskabet fik således international omtale på at være blandt de første til frigive en dvd-afspiller med understøttelse af formatet Divx.

Det er i dag en udbredt funktion på dvd-afspillere, og Peter Christensen mener, at det samme vil ske med tv koblet til hjemme-netværket.

Digital tuner

Han har samtidig store forventninger til salget af fladskærme.

- Forventningen er, at om nogle få år vil alle skærme have den form for teknologi. De nye muligheder kombineret med lavere priser betyder, at det bliver produceret i stor volumen, siger han.

Alene i Danmark blev der sidste år solgt 60.000 tv-fladskærme, og det forventes i år at blive mere end fordoblet.

Alle Kiss Technologys produkter understøtter video i høj opløsning, også kaldet HD eller HDTV. Et HDTV-signal via trådløse lokalnet kræver dog, at det eksempelvis er pakket med Microsofts format baseret på MPEG-4.

Kiss vil samtidig komme med skærme med digital tuner, så de er forberedt til, at der i 2009 lukkes ned for det analoge sendenet i Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect