Sådan undgår Danmarks it-giganter at betale skat - mens de scorer offentlige kontrakter for milliarder af kroner

Flere store offentlige it-leverandører betaler nul kroner i skat herhjemme - og det er der ifølge selskabernes topchefer mange gode grunde til.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • DXC klapper i om manglende skat
  • Atea betaler ikke skat for at "komme sig" over tab
  • KMD: Sambeskatning med søsterselskaber giver underskud
  • Schultz: Store investeringer har udskudt skattebetaling
732
3:45 min
De har alle snablen langt nede i Danmarks statslige pengekasse, der hvert år betaler milliarder af kroner til it-selskaberne Atea, KMD, Schultz, Fujitsu, DXC og Atos.

Og mens disse virksomheder på den ene side er med til at "bygge Danmark med it," som Ateas slogan lyder, og selskabernes løsninger og udstyr er nødvendige for, at vi kan bryste os af at være blandt de mest digitaliserede lande i verden.

Så er det på den anden side paradoksalt, at ingen af disse selskaber har betalt så meget som en rød reje i skat herhjemme de seneste år – på trods af at deres kunder er store statsfinansierede institutioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen