Tysk chipgigant scorer milliardstøtte fra EU – bygger kæmpefabrik i Tyskland

“Denne nye fabrik vil styrke Europas forsyningssikkerhed, robusthed og teknologiske autonomi inden for halvledere,” udtaler EU-Kommissionen.

Artikel top billede

(Foto: Christophe Licoppe/EU-Kommissionen)

Den tyske chipproducent Infineon har netop fået grønt lys fra EU-Kommissionen til at modtage 920 millioner euro i statsstøtte til opførelsen af en ny halvlederfabrik i Dresden.

Den enorme fabrik, der har fået navnet MEGAFAB-DD, skal kunne producere en bred vifte af chips og forventes at nå fuld kapacitet i 2031.

Det er Infineons største investering nogensinde, og med støtte fra EU kan den samlede investering løbe op i 3,5 milliarder euro - svarende til 26 milliarder kroner.

Dermed kommer Infineons nye fabrik til at ligge tæt på den taiwanesiske chipgigant TSMC, der i sommers fik godkendt bebyggelsen af en kæmpe chipfabrik til en værdi af 10 milliarder euro – lige knap 75 milliarder kroner – der også ligger i Dresden.

EU pumper milliarder i chips – vil mindske afhængighed af Kina

Investeringen er en del af EU’s store satsning på at styrke Europas uafhængighed inden for chipproduktion.

Kommissionen har afsat 15 milliarder euro til offentlige og private halvlederprojekter frem mod 2030 som led i den såkaldte European Chips Act.

“Denne nye fabrik vil styrke Europas forsyningssikkerhed, robusthed og teknologiske autonomi inden for halvledere,” udtaler EU-Kommissionen.

Baggrunden for den massive EU-støtte er et globalt kapløb om at sikre chipproduktion i Vesten og mindske afhængigheden af Kina. USA og EU tilbyder i disse år milliardstore subsidier til chipproducenter for at sikre, at avanceret halvlederteknologi ikke udelukkende udvikles i Asien.

Fabrik med strategisk betydning

Infineons nye fabrik bliver en såkaldt front-end-fabrik, der dækker hele processen fra wafer-bearbejdning til test og separation.

De chips, der produceres i Dresden, vil blive brugt i industrielle, automotive og forbrugerapplikationer – altså alt fra biler til smartphones og avancerede industrielle systemer.

For at sikre, at Europa står bedre rustet til fremtidige forsyningskriser, har Infineon samtidig forpligtet sig til at prioritere visse ordrer i tilfælde af chipmangel.

Med EU’s milliardstøtte bliver Infineon endnu en spiller i rækken af chipproducenter, der skovler statsstøtte ind, mens de bygger nye fabrikker. Intel, TSMC og STMicroelectronics er blandt de virksomheder, der ligeledes har sikret sig store offentlige tilskud til nye europæiske chipprojekter.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job