OpenAI viger væk fra Microsoft: Vrages som største leverandør af AI-infrastruktur

OpenAI vender sig i stigende grad mod den japanske kapitalfond Softbank.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Det ellers tætte parløb mellem AI-kæmpen OpenAI og tech-kæmpen Microsoft ser ud til at gå op i sømmene.

OpenAI kæmpemæssige udbygning af over de kommende fem år skal ikke ske i samspil med Microsoft men i stedet sammen med den japanske kapitalfond Softbank, skriver The Information.

https://www.theinformation.com/articles/openai-forecast-shows-shift-from-microsoft-to-softbank

Skiftet vil ske over tid, men inden udgangen af 2030 forventer OpenAI at være fortrinsvis finansieret af fonden. Det ville udgøre et markant skifte fra Microsoft, som i dag er OpenAI’s største aktionærer og hovedleverandør til AI-infrastruktur.

Microsoft vil dog stadig bidrage til at udbygge eksisterende dele af OpenAI’s infrastruktur.

Kæmpemæssig udvidels

OpenAI’s udbygning af AI-infrastruktur til at bidrage til det, der kaldes ’Stargate’ er klodens mest ambitiøse AI-projekt til dato.

Selskabets plan er at investere 20 milliarder dollar frem til 2027, en firedobling af hvad selskabet har investeret i AI-infrastruktur frem til 2024.

Stargate er et AI-projekt drevet af Softbank, OpenAI og Oracle, som sammen vil investere 500 milliarder dollar til opførsel af 20 AI-datacentrer i USA.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network