København er europamester i 5G - men må se sig overhalet på den nyeste teknologi

Den danske hovedstad er europæisk frontløber, når det gælder 5G - men må se sig overhalet, når det gælder den mest avancerede 5G-teknologi.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

Der er fart på den danske hovedstads mobilbaster. De viser sig at levere den bedste dækning med 5G-mobilnetværk i forhold til Europas øvrige storbyer i en omfattende europæisk undersøgelse foretaget analysehuset MedUX.

Her er København topscorer i 5G-dækning, ved at 86,99 procent af byens beboere er dækket af trådløs 5G-forbindelse. De resterende brugere er dækket af 4G LTE forbindelse, viser undersøgelsen.

København er stærkt efterfulgt af Porto i Portugal og Stockholm i Sverige i undersøgelsen, som leverer henholdsvis 86,5 og 85,8 procent 5G-dækning.

Fordelingen kan ses nedenunder.

Ikke al 5G er lige

Undersøgelsen viser samtidigt, at det ikke er alle 5G-netværk, der er født lige.

Hvor der i København tilbydes glimrende 5G-dækning, foregår den langt overvejende via 5G-NSA teknologi, hvor udrulningen 5G-SA (Stand Alone) er embryonisk herhjemme.

Her tager London teten, ved at 5,6 procent af byen er dækket med den mere avancerede teknologi som ikke bryster sig af at levere særligt højere datahastigheder, men i stedet tilbyder finesser som ultrakort responstid, network slicing og ’Quality-on-Demand’.

På europæisk plan er det kun en håndfuld teleoperatører, der leverer 5G-SA planer. Herhjemme tilbyder TDC Erhverv som de eneste 5G-SA mobildækning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S