Ny CIO i Arla: Her er tre ting, som Mia Heslegrave vil lykkes med som chef

Interview: Mia Heslegrave har som ny CIO i mægtige Arla store ambitioner for fremtiden. De kommer til at hvile på fire overordnede principper.

Artikel top billede

(Foto: Arla)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Planerne for, hvad Arlas nye CIO ønsker at slå igennem med.
1.151
5:45 min
I mange supermarkeder kan man lægge Arla 24-mælk i indkøbskurven.

Det er mælk, som flytter sig fra koen til køledisken inden for 24 timer.

”Prøv at forestille dig, hvor meget det kræver af supply chain og it setup for, at det lykkes. Hvis bare et af de systemer går ned, sætter det kæden i stå,” siger Mia Heslegrave i et interview med Computerworld.

Hun er nyudnævnt CIO i Arla.

I den egenskab er hun personen, som det falder tilbage på, hvis der kommer skilte i kølediskene, hvor der står, at der ikke er frisk mælk, fordi den danske mejerigigant har it-problemer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet