Spilfirma mister 300 mio. på sex-skandale

Firmaet bag det populære spil "Grand Theft Auto: San Andreas" har valgt at stoppe produktionen af spillet efter massiv kritik af skjult sex-indhold. Take-Two forventer at miste 300 millioner kroner på sagen.

Bløde sex-scener i det populære spil "Grand Theft Auto: San Andreas" kommer nu til at ramme spilforlaget Take-Two på pengepungen.

Selskabet har valgt at trække det storsælgende spil tilbage og skabe en ny udgave, der ikke indeholder skjulte sex-scener.

Det sker, efter spillets aldersgrænse blev rykket på grund af indholdet og dermed forhindrede salg i en række af USA's store varehuse.

Striden står om nogle situationer i spillet, hvor man via koder eller ved at hente en softwareopdatering fra nettet kan åbne for adgangen til et sex-minispil.

Take-Two beskyldte i første omgang hackere for at stå bag indholdet, men har nu erkendt, at det også ligger skjult i udgaverne til Xbox og Playstation 2. Til pc skal man dog hente softwaren Hot Coffee for at få adgang til mini-spillet.

Blandt de største kritikere har været senator Hillary Clinton, der har krævet øget lovgivning og strengere straffe for at sælge spil med voldeligt eller seksuelt indhold til børn.

Som en konsekvens af sagen har børsnoterede Take-Two ændret de økonomiske forventninger til regnskabsåret, der slutter med udgangen af oktober.

Take-Two forventer nu et salg på omkring otte milliarder kroner, 300 millioner kroner mindre end tidligere.

Lidt betænkeligt er det, at de uskyldige sex-scener med påklædte mennesker har skabt så megen skandale, når man tager spillets ellers voldelige og aggressive indhold i betragtning.

Spillet er i forvejen involveret i en sag, hvor en drabsanklaget påstår, at Grand Theft Auto fik ham til at dræbe tre politifolk.

Læses lige nu

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune