Mystikken fortsætter om eftertragtet AI-domæne: Nu er det sat til salg, og prisen kan lande på over 100 millioner dollar

Det eftertragte domæne ai.com er sat til salg, og det forlyder, at budgivningen starter ved et tårnhøjt beløb.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Der har længe været stor mystik om domænenavnet ai.com, der gennem tiden har henvist til en række forskellige store AI-tjenester.

I øjeblikket sender det brugerne videre til kinesiske Deepseek, men tidligere har det også peget på ChatGPT, Elon Musks xAI og Googles Gemini.

Mange har derfor spekuleret på, hvem der ejer domænet.

Ifølge det amerikanske Silicon Valley-medie The Information er domænet nu sat til salg til en tårnhøj pris.

Mediet skriver, at Larry Fischer, der er en af de største aktører på det globale domænemarked, har fået til opgave at sælge domænet, og at budgivningen angiveligt begynder på lidt over 100 millioner dollar – eller mere end 700 millioner kroner.

Det er væsentligt mere end de 15 millioner dollar, som OpenAI sidste år betalte for domænet Chat.com, der i dag henviser til ChatGPT.

Købt fordi det matchede ejerens initialer

Larry Fischer, der tidligere har solgt domænet Messenger.com til Facebook og Team.com til Microsoft, fortæller til The Information, at ejeren af ai.com udelukkende købte det, fordi det matchede vedkommendes initialer.

“Mit køb af domænet har intet at gøre med den seneste vækst inden for kunstig intelligens. Det var ren forfængelighed – et domænenavn, der tilfældigvis var mine initialer. Jeg var simpelthen på det rette sted på det rette tidspunkt. Jeg er virkelig heldig,” oplyser ejeren ifølge The Information.

I dag er langt de fleste .com-domæner på op til fem eller seks karakterer optaget, mens dotcom-domæner på to bogstaver er blandt de absolut dyreste og mest eksklusive på markedet.

Naturligvis kun overgået af de ganske få domæner på et enkelt bogstav.

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse