Morgen-briefing: Berygtet bandit fra LockBit udleveret til USA / Kinesisk gigant slipper to nye AI-bots løs / It-kriminelle vil snyde dig med årsopgørelse

Berygtet bandit fra LockBit udleveret til USA. Kinesisk gigant slipper to nye AI-bots løs: Særligt god til satire. It-kriminelle vil snyde dig med årsopgørelsen. "Køb nu, betal senere"-selskab øger salget med 24 procent før IPO.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen

Ugens allerførste levering af de vigtigste it-nyheder lige nu leveres af Frederik Therkildsen.
Jeg ser ved rattet resten af ugen, hvorfor I som altid skal være velkommen til at tippe mig på frth@cw.dk

Berygtet bandit fra LockBit udleveret til USA: 2.500 ofre i 120 lande

En af de helt store aktører fra den cyberkriminelle underverden, Rostislav Panev, er anholdt, sigtet og nu udleveret til USA.

Den 51-årige russisk-israeler menes at være selve udvikleren bag LockBit, der ifølge den amerikanske anklagemyndighed har haft mere end 2.500 ofre i 120 lande.

"Rostislav Panevs udlevering til District of New Jersey gør det klart: Hvis du er medlem af LockBit-ransomware-konspirationen, vil USA finde dig og bringe dig for retten," lyder det fra den amerikanske anklager John Giordano til cybersikkerhedsmediet The Record.

En international politiaktion nedlagde i februar sidste år store dele af LockBits infrastruktur, hvilket hurtigt betød, at ransomware-gruppen blev skubbet af tronen som den mest destruktive.

Gruppens bagmand, LockBitSupp, menes at være Dmitry Yuryevich Khoroshev. Han er stadig på fri fod og har en dusør på 10 millioner dollars på sig.

Kinesisk gigant slipper to nye AI-bots løs: Særligt god til satire

Kinesiske DeepSeek skabte for en stund uro i kapløbet om ressourcer og de bedste hardwarechips, der lige nu udspiller sig mellem verdens største selskaber.

Nu lancerer giganten Baidu to spritnye AI-bots. En af dem skulle være ligeså god som førnævnte DeepSeek – men til kun halvdelen af prisen

Den største af dem, Ernie 4.5, skulle ifølge Reuters være på niveau med de bedste amerikanske AI-modeller. Især fremhæves dens høje emotionelle intelligens, som gør den i stand til at forstå memes og satiriske tegninger.

Mens DeepSeek er et forholdsvis lille selskab, beskæftiger Baidu over 21.000 ansatte

It-kriminelle vil snyde dig med årsopgørelsen

Om en uge ligger vores årsopgørelser klar.

Som altid vil det sandsynligvis skabe en del kø, når vi flokkes om at tjekke, om vi skylder eller får penge tilbage.Det er dog en perfekt cocktail af omstændigheder for svindlere, påpeger fagforeningen IDA.

"Årsopgørelsen er en af de klassiske svindelmetoder, fordi vi venter spændt på at se, om vi måske skal have penge tilbage. Og så er det jo fristende, hvis man får en sms, hvor der står, at man kan komme hurtigere igennem køen. Men det er altid svindel," udtaler it-sikkerhedsekspert Jørn Guldberg i en pressemeddelelse.

Den 24. marts åbnes der for adgang til årsopgørelsen.

"Køb nu, betal senere"-selskab øger salget med 24 procent før IPO

Den svenske fintech-virksomhed Klarna buldrer frem med en omsætningsstigning på hele 24 procent sidste år.

Det fremgår af de dokumenter, som Klarna har indsendt til de amerikanske børsmyndigheder, skriver Reuters.

Klarna var et af de første selskaber til at tilbyde kunderne muligheden for at udskyde betalingen.

Rygterne har længe svirret om, at Klarna skal børsnoteres i USA. Nu er selskabet et skridt tættere på. Hvad børsnoteringsværdien bliver, er stadig uklart, men flere analytikere mener, at den vil overstige 100 milliarder kroner, skriver Reuters.

Klarnas omsætning voksede til 2,81 milliarder dollars i året, der sluttede 31. december, sammenlignet med 2,28 milliarder dollars året før. Samtidig gik selskabet fra et tab på 244 millioner dollars til en fortjeneste på 21 millioner dollars.

Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsen er en af de store investorer, sammen med medstifteren Victor Jacobsson og den amerikanske kapitalfond Sequoia.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Incident & Problem Manager

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Developer – R&D

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S