Frygter Elon Musks vrede: Selskaber føler sig tvunget til at lægge penge hos X

Store selskaber tør ikke boykotte X efter, at Elon Musk har fået stor politisk magt. Til gengæld forsøger de at købe så lidt som muligt.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Er der noget, som de store amerikanske selskaber frygter i dag, så er det at komme i Elon Musks søgelys.

Den kontroversielle rigmand har under Trump fået politisk magt og indflydelse i et hidtil uset omfang, og han er samtidig kendt for at være særdeles handlekraftig - også når det gælder kontroversielle og radikale beslutninger.

For virksomhederne gælder det derfor om at holde sig uden for hans søgelys - for det kan nærmest kun få negativ indflydelse for dem.

Ifølge Financial Times indkøber mange af de store virksomheder derfor i dag annonce-plads på X, som Elon Musk købte for nogle år siden, alene for at undgå, at Elon Musk kan mistænke dem for at boykotte ham - og dermed få lyst til at skade dem.

De store virksomheder sørger imidlertid for at købe lige præcis så lidt annonce-plads på X, at de kan undgå, at de kommer i søgelyset hos Musk, skriver avisen.

Ifølge avisen føler marketing-ansvarlige sig over en bred kam pressede til at bruge en del af deres annonce-budget på X - ikke mindst efter, at de har set, at Musk har iværksat kampagner mod de selskaber, der rent faktisk har boykottet X.

Selskabet sagsøgte eksempelvis media-bureauet Global Alliance med beskyldning om ‘ulovlig boykot.’

“De køber for de beløb, som er nok til, at man holder sig ude af ‘the naughty list’,” siger marketing-specialisten Lou Paskalis til Financial Times.

Ifølge ham frygter virksomhederne eksempelvis, at en kommentar i pressen fra Musk kan få deres aktiekurser til at dykke.

X’s annonce-omsætning dykkede markant i perioden efter Elon Musks opkøb i 2022.

Det har siden været en af Elon Musks klare målsætninger, at annonce-omsætningen skal løftes til samme niveau, som før han købte selskabet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision