Morgen-briefing: Microsoft flytter fredede frøer for at få plads til datacenter / Google: Nu kan du tale direkte med Gemini via din skærm / Milestone Systems køber tysk AI-firma

Microsoft flytter fredede frøer for at få plads til datacenter. Google: Nu kan du tale direkte med Gemini via din skærm. Milestone Systems køber tysk AI-firma. Sac-it overtager IT-Kompagniet Jylland

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

Morgen-briefingen er i dag sammensat og bearbejdet af Dan Jensen.

Microsoft flytter fredede frøer for at få plads til datacenter

Microsoft er i gang med at indfange og flytte en bestand af fredede frøer for at få plads til at udbygge i de svenske byer Gävle og Sandviken.

Det sker efter, at Microsofts entreprenører opdagede frøerne, da de var godt i gang med udbygningen af de store datacentre.

“For både at kunne udvide datacentrene og samtidig tage hensyn til skovens oprindelige beboere, har Microsoft fået tilladelse til at relokere frøerne,” lyder det fra Microsofts svenske datacenter-chef, Mattias Ersson.

Helt konkret indfanges frøerne nu i parringssæsonen, som er den periode, hvor de små padder vågner op til dåd. Her ledes de via lokkende spor ned i nedgravede spande, hvorfra de transporteres hen til en række ny-etablerede damme.

Det kommer til at tage to år, inden alle frøerne er blevet flyttet. Herefter skal de overvåges i yderligere fem år for at sikre, at de er faldet godt til.

Google: Nu kan du tale direkte med Gemini via din skærm

Google er klar med en ny funktion i AI-værktøjet Gemini, som gør det muligt at tale direkte med Gemini via kamera og skærm på din mobiltelefon.

Funktionen er på dansk, og den vil ifølge Google eksempelvis gøre det muligt at få råd og vejledning om at løse problemer med et tilstoppet afløb ved at filme afløbet med telefonens kamera og så spørge Gemini, hvordan problemet løses.

“Eller man kan spørge hvilke sko, der passer til de bukser, som man er ved at købe på webshop,” lyder det fra Google.

I første omgang bliver funktionen kun tilgængelig på Googles egne Pixel 9-telefoner samt på Samsung S25.

Milestone Systems køber tysk AI-firma

Danske Milestone Systems overtager det tyske AI-selskab Brighter AI, der står bag en løsning til avanceret anonymisering af videodata.

“Med opkøbet af Brighter AI kommer en række nye kapaciteter og muligheder inden for anonymisering og privatlivsbeskyttelse, som samtidig muliggør fuld beskyttelse af data,” lyder det fra Milestone Systems om opkøbet.

Ifølge selskabet gør den tyske teknologi det ‘muligt at beskytte folks identiteter i offentlige rum og generer anonymiseret videodata i tråd med regler og reguleringer om datasikkerhed som for eksempel GDPR.’

Det tyske selskab med hovedkvarter i Berlin beskæftiger i dag 24 medarbejdere, der alle nu fortsætter med Milestone Systems som ny arbejdsgiver. Det kommer til at ske i en særlig enhed under Milestone.

Du kan læse mere om opkøbet hos Milestone Systems her.

Sac-it overtager IT-Kompagniet Jylland

Vedbæk-selskabet Sac-it overtager IT-Kompagniet Jylland, der har hovedkontor i Aarhus-forstaden Aabyhøj.

Sac-it har 29 medarbejdere under ledelse af administrerende direktør Jackie Nyberg Amelung, mens IT-Kompagniet Jylland har tre medarbejdere.

“Dette strategiske opkøb forener to stærke aktører inden for it-drift og -sikkerhed og skaber en endnu mere robust platform til at betjene kunder med innovative og pålidelige it-services,” lyder det fra de to selskaber.

Selskaberne meddeler, at IT-Kompagniets hidtidige ejere, Mikael Tarne og Kim Alsted, bliver i selskabet, hvor de nu kommer til at ‘spille en central rolle i integrationen og den videre udvikling af de samlede services,” som det hedder.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job