IBM opretter ny konsulentenhed med fokus på Microsoft-teknologi: Samler 33.000 Microsoft-eksperter

IBM etablerer dedikeret Microsoft-enhed, som skal mobilisere Microsoft-konsulenter.

Artikel top billede

IBM er klar med en ny Microsoft-satsning. (Foto: Mariano Di Luch/Pexels)

To af de helt store spillere i tech-branchen intensiverer samarbejdet.

IBM har netop annonceret oprettelsen af en ny dedikeret forretningsenhed med navnet 'Microsoft Practice', som skal være en del af IBM Consulting med fokus på Microsofts teknologier.

Det sker for at møde behov fra virksomhedskunder, der både har behov for IBM’s ekspertise og Microsofts teknologiske portefølje, som Copilot, Azure OpenAI, Azure Cloud, Fabric og Sentinel.

"IBM Consulting er engageret i vores kunders succes, og vi er stolte af at kunne tilbyde dem muligheden for at samarbejde med et økosystem af globale brancheledere med dokumenteret innovationsevne og leveranceekspertise," lyder det fra Mohamad Ali, leder af IBM Consulting, i en meddelelse og fortsætter:

"At etablere en dedikeret Microsoft Practice er nødvendigt for at skabe reelle forretningsresultater for vores kunder, og jeg ser frem til, hvad vi kan opnå sammen."

Den nye enhed samler og faciliterer et team på mere end 33.000 Microsoft-certificerede specialister på tværs af markeder og geografiske placeringer, hvor IBM Consulting er til stede.

Der er for de flestes tilfælde tale om konsulenter, der allerede arbejder hos IBM, som er eksperter inden for Microsoft-teknologi, som nu samles i en global specialenhed med fokus på at levere samlede løsninger baseret på Microsofts teknologier.

De 33.000 konsulenter vil derfor arbejde på tværs af lande og brancher og byde ind, hvor der er behov for dem i givne projekter. Formålet er at have en samlet enhed, hvor der kan trækkes på kompetencer.

Målet med den nye satsning er at opnå en omfattende og global kapacitet i forhold til implementeringer af IBM- og Microsoft-teknologi.

Bygger Microsoft ind i platformen

Som en del af indsatsen integrerer IBM også Microsofts teknologi i sin egen digitale platform IBM Consulting Advantage. Derved bliver Microsofts produkter som Azure og Copilot bygget direkte ind i platformen, som fungerer som en slags digital værktøjskasse for IBM-konsulenterne.

Derved kan konsulenterne nu bruge Microsofts AI- og cloud-teknologier mere gnidningsfrit som en del af deres arbejde.

"IBMs lancering af en Microsoft Practice er et afgørende skridt i vores fælles mission om at styrke kunderne gennem cloud- og AI-teknologier," udtaler Nicole Dezen, Chief Partner Officer hos Microsoft, i meddelelsen og fortsætter:

"Dette samarbejde forener eksperter for at levere skræddersyede løsninger, der vil fremme innovation og operationel ekspertise og hjælpe virksomheder med at åbne nye vækstmuligheder og accelerere deres transformation."

Den nye enhed vil bygge nye branchespecifikke løsninger på baggrund af begge selskabers teknologier og bygge videre på løsninger som IBM Copilot Runway og IBM Consulting Azure OpenAI Services.

IBM har til dato leveret mere end 14.000 Microsoft-projekter for kunder over hele verden, skriver IBM.

Læs meddelelsen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job