Microsoft ændrer i sin it-sikkerheds-arkitektur efter gigantnedbrud

Efter en kritisk fejl i en CrowdStrike-opdatering lammede millioner af Windows-maskiner, lægger Microsoft nu op til en markant ændring af Windows’ sikkerhedsarkitektur.

Artikel top billede

(Foto: Shekai / Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan vil Microsofts ændre i Windows' sikkerhed.
  • Disse værktøjer får ikke længere adgang til Windows' kerne.
473
2:30 min
Det var en fejl, der lammede verden. En opdatering fra CrowdStrike endte i juli sidste år med at sende mere end otte millioner Windows-enheder ud i mørket.

Det blev et wakeup-call for Microsoft, der nu præsenterer en gennemgribende ændring af Windows' måde at håndtere sikkerhedssoftware på.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg