En af de mest sublime postapokalyptiske historier nogensinde skal filmatiseres

Der ligger allerede to serieudgaver af Stephen Kings fremragende The Stand – den ene kan du endda se gratis – og nu bliver historien også til en egentlig film. Til august kommer desuden novellesamling med historier fra dræberepidemien

Artikel top billede

En kunstigt frembragt og ekstremt smitsom influenza slipper ud fra et militærlaboratorium. Kun 0,03 procent af den amerikanske befolkning overlever dens hærgen, og de drages enten mod tudsegamle Abagail Freemantle eller mod den sataniske opildner Randall Flagg, der holder hof i Las Vegas.

Det er i korte træk udgangspunktet for The Stand, der både betragtes som en af Stephen Kings allerbedste bøger og som en af de mest sublime postapokalyptiske historier, der nogensinde er skrevet.

Hele to gange er den blevet konverteret til tv-serie. Senest i 2020, og selv om Alexander Skarsgaard her spillede Flagg med dæmonisk godt humør, så var serien ikke specielt vellykket.

Ja, faktisk er 1994-udgaven med blandt andet Gary Sinise, Rob Lowe, Ed Harris og Molly Ringwald langt bedre. Den kan du endda se gratis lige her.

Men Hollywood mener stadig, at der er guld i bakken. For en uges tid siden blev det offentliggjort, at instruktør Doug Liman – kendt fra bl.a. The Bourne Identity og Edge of Tomorrow – er blevet tilknyttet som både instruktør og producer af en regulær nyfilmatisering af historien.

Planen er angiveligt at producere én enkelt film og altså ikke en film i flere dele. Der er endnu ikke offentliggjort noget om hverken manusforfattere eller medvirkende.

Ligeledes står det hen i det uvisse, hvordan Liman planlægger at komprimere den næsten 1.200 sider lange “complete and uncut”-udgave af bogen fra 1990, så historien kan fortælles nogenlunde tilfredsstillende på to-tre timer.

Her kan man håbe, producenterne besinder sig og deler historien op i flere film. For ellers kommer de ikke uden om at skære så hårdt i både handling og medvirkende, at det gør alt for ondt.

De kan blot kigge i retning af en anden Stephen King-filmatisering for at se, hvor galt det kan gå. Nikolaj Arcels The Dark Tower var nemlig – trods Idris Elba og Matthew McConaughey i hovedrollerne og med manus af blandt andet Anders Thomas Jensen – en regulær stinker.

Under alle omstændigheder kommer der til at gå nogle år, før vi kan håbe at se filmudgaven af The Stand i biograferne, og har man ikke læst bogen endnu, kan det varmt anbefales. Her skal man blot sørge for at få fat i den komplette og uforkortede udgave fra 1990.

Og er man allerede bekendt med historien, kan man glæde sig til novellesamlingen ”The End of the World As We Know It”, der udkommer midt i august.

Her giver hele 34 forfattere deres bud på historier, som finder sted i The Stand-universet, og King har selv skrevet forordet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS