Mord, magt og mørke mysterier i 1920’erne: Ny udgave af Rejseholdet ser dagens lys

I bogen ”Den yderste grænse” skal Danmarks første rejsehold opklare sin første sag. Til september lander filmatiseringen i biograferne. Du kan med fordel tyvstarte opklaringen i sommerferien.

Artikel top billede

Tv-serien om Rejseholdet ryddede gader og stræder for 25 år siden. Nu er Rejseholdet tilbage, men denne gang i spillefilmsform og med 1927 som det dramatiske bagtæppe.

I ”Rejseholdet – Det første mord” får vi historien om Danmarks første rejsehold og dets jomfrusag: Et forkullet lig dukker op i et nedbrændt sommerhus i Esbjerg, og snart graver efterforskerne sig ned i et net af korruption, hemmelige alliancer og klassekamp.

Filmen, som har premiere 4. september, bygger på Jacob Jonias ganske vellykkede historiske krimi ”Den yderste grænse” og er instrueret af Cannes-vinderen Christoffer Boe, der tidligere blandt andet har instrueret filmatiseringen af Jussi Adler-Olsens ”Journal 64”.

Alex Høgh Andersen indtager rollen som Otto Himmelstrup, leder af det nystartede Rejsehold, mens Mathilde Arcel og Nicolaj Kopernikus fuldender trioen af efterforskere.

Men der er jo stadig et par måneder til filmens premiere, og derfor kunne det være oplagt at kaste sig over filmens forlæg i løbet af sommerferien.

Jacob Jonias roman fik solide anmeldelser for sit velskrevne sprog, skarpe karaktertegninger og en levende skildring af 1920’ernes politiarbejde.

Det gælder for eksempel analyser af tandkort, spændende nye metoder som fingeraftryk og komplicerede radiosamtaler over Atlanterhavet.

Tingene gik lidt langsommere i 1927, og det afspejler romanen også, men der er både humor og mørke undertoner, hvor blandt andet sadomasochistiske ritualer og skjulte dagsordener blandt byens spidser sætter sindene i kog.

At dømme efter filmens trailer er der lagt op til en visuel og stemningsmættet oplevelse med autentiske omgivelser og en underspillet dramatik, som vi kender den fra andre af Christoffer Boes film. Du kan se traileren her.

Traileren lover klassisk krimispænding, men med en historisk tyngde og en personlig kamp hos hovedpersonen Otto Himmelstrup, der skal balancere politisk pres, familiedrama og moral.

Samme Otto Himmelstrup er i øvrigt bygget på Rejseholdets første leder af samme navn, men selve krimihistorien er fiktiv.

Hvis du vil være klædt på til det, der nok skal blive et af efterårets danske hits, er ”Den yderste grænse” en oplagt bog at have med i kufferten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil