Mord, magt og mørke mysterier i 1920’erne: Ny udgave af Rejseholdet ser dagens lys

I bogen ”Den yderste grænse” skal Danmarks første rejsehold opklare sin første sag. Til september lander filmatiseringen i biograferne. Du kan med fordel tyvstarte opklaringen i sommerferien.

Artikel top billede

Tv-serien om Rejseholdet ryddede gader og stræder for 25 år siden. Nu er Rejseholdet tilbage, men denne gang i spillefilmsform og med 1927 som det dramatiske bagtæppe.

I ”Rejseholdet – Det første mord” får vi historien om Danmarks første rejsehold og dets jomfrusag: Et forkullet lig dukker op i et nedbrændt sommerhus i Esbjerg, og snart graver efterforskerne sig ned i et net af korruption, hemmelige alliancer og klassekamp.

Filmen, som har premiere 4. september, bygger på Jacob Jonias ganske vellykkede historiske krimi ”Den yderste grænse” og er instrueret af Cannes-vinderen Christoffer Boe, der tidligere blandt andet har instrueret filmatiseringen af Jussi Adler-Olsens ”Journal 64”.

Alex Høgh Andersen indtager rollen som Otto Himmelstrup, leder af det nystartede Rejsehold, mens Mathilde Arcel og Nicolaj Kopernikus fuldender trioen af efterforskere.

Men der er jo stadig et par måneder til filmens premiere, og derfor kunne det være oplagt at kaste sig over filmens forlæg i løbet af sommerferien.

Jacob Jonias roman fik solide anmeldelser for sit velskrevne sprog, skarpe karaktertegninger og en levende skildring af 1920’ernes politiarbejde.

Det gælder for eksempel analyser af tandkort, spændende nye metoder som fingeraftryk og komplicerede radiosamtaler over Atlanterhavet.

Tingene gik lidt langsommere i 1927, og det afspejler romanen også, men der er både humor og mørke undertoner, hvor blandt andet sadomasochistiske ritualer og skjulte dagsordener blandt byens spidser sætter sindene i kog.

At dømme efter filmens trailer er der lagt op til en visuel og stemningsmættet oplevelse med autentiske omgivelser og en underspillet dramatik, som vi kender den fra andre af Christoffer Boes film. Du kan se traileren her.

Traileren lover klassisk krimispænding, men med en historisk tyngde og en personlig kamp hos hovedpersonen Otto Himmelstrup, der skal balancere politisk pres, familiedrama og moral.

Samme Otto Himmelstrup er i øvrigt bygget på Rejseholdets første leder af samme navn, men selve krimihistorien er fiktiv.

Hvis du vil være klædt på til det, der nok skal blive et af efterårets danske hits, er ”Den yderste grænse” en oplagt bog at have med i kufferten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job