IBM og AMD klar med ny kæmpe satsning: Vil bygge fremtidens supercomputere

Virksomhederne vil kombinere AI-acceleratorer, kvantecomputere og højtydende computing for at skabe næste generations arkitektur.

Artikel top billede

(Foto: Carson Masterson/Unsplash)

AMD og IBM har indgået en ny stor alliance, og de to selskaber vil bygge intet mindre end 'fremtidens computing'.

De to selskaber vil benytte AMD’s AI-acceleratorer og højtydende computing kombineret med IBM’s avancerede kvantecomputere til at løse komplicerede opgaver i fremtiden. De kalder det 'kvantecentreret supercomputing'.

Kvantecomputing bearbejder information på en anderledes måde, og hvor klassiske computere bruger bits, der kun kan være nul eller ét, repræsenterer kvantecomputere information gennem qubits.

En qubit i en kvantecomputer kan også være nul eller et – men den kan samtidig være en blanding af begge på én gang.

Dette giver langt mere regnekraft og gør kvantecomputere i stand til at løse komplekse opgaver.

"Kvantecomputing vil simulere den naturlige verden og repræsentere information på en helt ny måde," siger Arvind Krishna, bestyrelsesformand og CEO i IBM, i en udmelding og fortsætter:

"Ved at udforske, hvordan kvantecomputere fra IBM og AMD's avancerede højtydende teknologier kan arbejde sammen, bygger vi en kraftfuld hybridmodel, der bryder igennem de traditionelle computeres grænser."

Hos AMD står CEO og bestyrelsesformand Lisa Su klar til at levere kraftfuld teknologi til satsningen.

"Højtydende computing er fundamentet for at løse verdens vigtigste udfordringer," siger hun i meddelelsen og fortsætter:

"Når vi nu går sammen med IBM for at udforske sammensmeltningen af højtydende computing og kvanteteknologier, ser vi enorme muligheder for at accelerere opdagelse og innovation."

I en kvantecentreret supercomputerarkitektur arbejder kvantecomputere sammen med kraftfuld højtydende computing- og AI-infrastruktur, der typisk understøttes af CPU’er, GPU’er og andre beregningsenheder. Denne hybride tilgang gør, at problemer løses med det paradigme, der egner sig bedst.

"For eksempel kan kvantecomputere i fremtiden simulere atomers og molekylers adfærd, mens klassiske supercomputere drevet af AI håndterer massiv dataanalyse. Sammen kan disse teknologier angribe virkelige problemer med en hastighed og skala, der aldrig er set før," skriver IBM.

AMD og IBM undersøger, hvordan AMD’s CPU’er, GPU’er og FPGA’er kan integreres med IBMs kvantecomputere for effektivt at accelerere en ny klasse af algoritmer.

Samarbejdet skal også hjælpe IBM med at realisere målet om at levere fejltolerante kvantecomputere inden udgangen af dette årti.

Selskaberne planlægger en første demonstration senere i år for at vise, hvordan IBMs kvantecomputere kan arbejde sammen med AMD-teknologier i hybride kvante-klassiske workflows.

Find udmeldingen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S