The Office rykker ind på kriseramt lokalavis

Folkene bag The Office er klar med en ny mockumentary om en skrantende lokalavis i Ohio. Der er lagt op til redaktionelt kaos og akavede øjeblikke i den nye serie.

Artikel top billede

Forestil dig en verden, hvor The Office faktisk var en dokumentar om papirvirksomheden Dunder Mifflin og ikke en succesfuld mockumentary-serie, der strakte sig over ni sæsoner.

I den verden har det samme tv-hold nu fundet et nyt emne til en dokumentar, nemlig den kriseramte lokalavis The Toledo Truth-Teller i Ohio.

I vores verden bliver deres arbejde til den nye mockumentary ”The Paper”, som baseret på seriens trailer har alle muligheder for at blive et lige så stort hit som The Office.

Nogle af de vigtigste folk bag The Office står nemlig bag The Paper. Det gælder ikke mindst Greg Daniels, der gjorde den amerikanske version af The Office til et kæmpehit, men flere af instruktørerne vender også tilbage.

Det var oprindeligt komikerne Ricky Gervais og Stephen Merchant, der skabte The Office i Storbritannien, og de er også tilbage som producenter på The Paper, ligesom de var det på den amerikanske udgave af The Office.

Hvor Steve Carell strålede i rollen som kontorchefen Michael Scott i The Office, vil The Paper have særligt fokus på Domhnall Gleeson i rollen som den ambitiøse journalist Ned Sampson, der starter som ny chefredaktør på The Toledo Truth-Teller.

Domhnall Gleeson er især senest kendt for sin rolle som General Hux i Star Wars-trilogien, der startede med The Force Awakens, men han spillede også Bill Weasley i de oprindelige Harry Potter-film og den unge programmør i den fremragende sci-fi-film Ex Machina.

Nu bliver det hans mission at puste liv i en redaktion på randen af kollaps. Det er en broget flok medarbejdere, der pludselig får et kamera i nakken og samtidig får nye kolleger, som har begrænset erfaring med at skrive.

På holdet tæller også Sabrina Impacciatore, Chelsea Frei og Melvin Gregg, der bliver suppleret med Tim Key som avisens administrerende direktør.

Og så vender Oscar Nuñez tilbage som regnskabsmedarbejderen Oscar Martinez, som vi kender fra The Office, men som altså har fået nyt job i Ohio.

The Paper får premiere 4. september i USA og Storbritannien. Herhjemme er det endnu uklart, hvem der lander rettighederne. Ivrige danske fans må derfor enten væbne sig med tålmodighed eller snige sig ind via VPN, hvis de ikke kan vente.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS