The Office rykker ind på kriseramt lokalavis

Folkene bag The Office er klar med en ny mockumentary om en skrantende lokalavis i Ohio. Der er lagt op til redaktionelt kaos og akavede øjeblikke i den nye serie.

Artikel top billede

Forestil dig en verden, hvor The Office faktisk var en dokumentar om papirvirksomheden Dunder Mifflin og ikke en succesfuld mockumentary-serie, der strakte sig over ni sæsoner.

I den verden har det samme tv-hold nu fundet et nyt emne til en dokumentar, nemlig den kriseramte lokalavis The Toledo Truth-Teller i Ohio.

I vores verden bliver deres arbejde til den nye mockumentary ”The Paper”, som baseret på seriens trailer har alle muligheder for at blive et lige så stort hit som The Office.

Nogle af de vigtigste folk bag The Office står nemlig bag The Paper. Det gælder ikke mindst Greg Daniels, der gjorde den amerikanske version af The Office til et kæmpehit, men flere af instruktørerne vender også tilbage.

Det var oprindeligt komikerne Ricky Gervais og Stephen Merchant, der skabte The Office i Storbritannien, og de er også tilbage som producenter på The Paper, ligesom de var det på den amerikanske udgave af The Office.

Hvor Steve Carell strålede i rollen som kontorchefen Michael Scott i The Office, vil The Paper have særligt fokus på Domhnall Gleeson i rollen som den ambitiøse journalist Ned Sampson, der starter som ny chefredaktør på The Toledo Truth-Teller.

Domhnall Gleeson er især senest kendt for sin rolle som General Hux i Star Wars-trilogien, der startede med The Force Awakens, men han spillede også Bill Weasley i de oprindelige Harry Potter-film og den unge programmør i den fremragende sci-fi-film Ex Machina.

Nu bliver det hans mission at puste liv i en redaktion på randen af kollaps. Det er en broget flok medarbejdere, der pludselig får et kamera i nakken og samtidig får nye kolleger, som har begrænset erfaring med at skrive.

På holdet tæller også Sabrina Impacciatore, Chelsea Frei og Melvin Gregg, der bliver suppleret med Tim Key som avisens administrerende direktør.

Og så vender Oscar Nuñez tilbage som regnskabsmedarbejderen Oscar Martinez, som vi kender fra The Office, men som altså har fået nyt job i Ohio.

The Paper får premiere 4. september i USA og Storbritannien. Herhjemme er det endnu uklart, hvem der lander rettighederne. Ivrige danske fans må derfor enten væbne sig med tålmodighed eller snige sig ind via VPN, hvis de ikke kan vente.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS