Artikel top billede

The Office rykker ind på kriseramt lokalavis

Folkene bag The Office er klar med en ny mockumentary om en skrantende lokalavis i Ohio. Der er lagt op til redaktionelt kaos og akavede øjeblikke i den nye serie.

Forestil dig en verden, hvor The Office faktisk var en dokumentar om papirvirksomheden Dunder Mifflin og ikke en succesfuld mockumentary-serie, der strakte sig over ni sæsoner.

I den verden har det samme tv-hold nu fundet et nyt emne til en dokumentar, nemlig den kriseramte lokalavis The Toledo Truth-Teller i Ohio.

I vores verden bliver deres arbejde til den nye mockumentary ”The Paper”, som baseret på seriens trailer har alle muligheder for at blive et lige så stort hit som The Office.

Nogle af de vigtigste folk bag The Office står nemlig bag The Paper. Det gælder ikke mindst Greg Daniels, der gjorde den amerikanske version af The Office til et kæmpehit, men flere af instruktørerne vender også tilbage.

Det var oprindeligt komikerne Ricky Gervais og Stephen Merchant, der skabte The Office i Storbritannien, og de er også tilbage som producenter på The Paper, ligesom de var det på den amerikanske udgave af The Office.

Hvor Steve Carell strålede i rollen som kontorchefen Michael Scott i The Office, vil The Paper have særligt fokus på Domhnall Gleeson i rollen som den ambitiøse journalist Ned Sampson, der starter som ny chefredaktør på The Toledo Truth-Teller.

Domhnall Gleeson er især senest kendt for sin rolle som General Hux i Star Wars-trilogien, der startede med The Force Awakens, men han spillede også Bill Weasley i de oprindelige Harry Potter-film og den unge programmør i den fremragende sci-fi-film Ex Machina.

Nu bliver det hans mission at puste liv i en redaktion på randen af kollaps. Det er en broget flok medarbejdere, der pludselig får et kamera i nakken og samtidig får nye kolleger, som har begrænset erfaring med at skrive.

På holdet tæller også Sabrina Impacciatore, Chelsea Frei og Melvin Gregg, der bliver suppleret med Tim Key som avisens administrerende direktør.

Og så vender Oscar Nuñez tilbage som regnskabsmedarbejderen Oscar Martinez, som vi kender fra The Office, men som altså har fået nyt job i Ohio.

The Paper får premiere 4. september i USA og Storbritannien. Herhjemme er det endnu uklart, hvem der lander rettighederne. Ivrige danske fans må derfor enten væbne sig med tålmodighed eller snige sig ind via VPN, hvis de ikke kan vente.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere