Et særligt mantra dominerer den offentlige digitalisering totalt og ingen stiller spørgsmålstegn ved det: Men sådan behøver det ikke være

Computerworld undersøger: Gennem næsten 30 år har der udviklet sig en særlig tilgang til digitaliseringen herhjemme, som i dag er fuldstændigt dominerende. Men sådan har det ikke altid været. Og sådan bør det heller ikke være i fremtiden.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Disse argumenter har politikerne brugt til at retfærdiggøre digitaliseringen af den offentlige sektor de seneste 30 år.
  • Dette har været det styrende mantra.
  • Disse konsekvenser har det haft.
  • Dette nye mantra ses i horisonten og bliver muligvis den nye driver af mere digitalisering.
  • Læs samfundsforskerens råd til beslutningstagerne om fremtidens digitalisering.
1.431
7:15 min
Vi taler ofte om Danmark som et digitalt foregangsland. MitID, Digital Post, e-Boks, borger.dk. Vi er vant til det.

Men alligevel føles digitaliseringen ofte som noget, der bliver trukket ned over hovedet på folk. Tal fra Justitia og Digitaliseringsstyrelsen viser, at op mod en fjerdedel af danskerne føler sig hægtet af digitalioseringen.

Men hvorfor forholder det sig sådan?

Det spørgsmål satte jeg mig for at undersøge og få svar på.

Jeg ringede derfor til Peter Aagaard, der er samfundsforsker og lektor ved Institut for Samfund og Globalisering på Roskilde Universitet.

Og han har flere spændende og overraskende pointer at fortælle.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S